Kılıçdaroğlu'ndan İnsan Hakları Eylem Planı açıklaması

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kılıçdaroğlu Apartman Görevlileri Buluşmasının açılışında önemli açıklamalarda bulundu.

Kılıçdaroğlu'ndan İnsan Hakları Eylem Planı açıklaması

Her gün çalışan doğru dürüst bayramı ve tatili bile olmayan yüz binlerce insanın sorunuyla acaba siyaset kurumu ilgilendi mi? Acaba bu ülkeyi yöneten insanlar, bunların bir derdi var mıdır diye geldi mi? Hayır. Bize oy verin diye geldiler sadece.

Beni iyi tanımanızı isterim. Benim dostlarım vardır. O dostlarımın başında sizler gelirsiniz. Bütün apartman görevlileri benim dostlarımdır. Alın teri dökenlerin tamamı benim dostlarımdır.

İzmir'de deprem oldu çok sayıda vatandaş yaşamını yitirdi. Depremi yerinde gördük, yararlıları ziyaret yaptık. Bir süre sonra tekrar İzmir'e ziyarete gittik. Evleri yıkılan apartman görevlileriyle bir araya geldik.

Nerede birinin derdi varsa ben onun için çalışmak zorundayım.

Hak arama konusunda zayıfsınız. Hakkınızı aradığınız zaman yönetici senin sözleşmeni feshettim diyor. Gidecek yeriniz yok. O yüzden örgütlenme önemlidir.

Sigortasız çalıştırmak o kişinin geleceğini çalmak demektir. Sigortasızsanız emekli aylığı bağlanamaz.

Adaleti istiyorsanız adaleti beraber arayacağız.

Dün bir toplantı yapıldı. İnsan Hakları Eylem Planı diye. Sizin hakkınız teslim edildi mi? Yasaların öngördüğü bütün haklar size teslim edildi mi, edilmedi. Size teslim edilirken önünüzde bir engel var mı, yok.

Bugün düşüncesinden ötürü hapishaneler tıka basa dolu.

Eğer bir siyasi parti bir devlet 19 yıl yönettikten sonra kalkıp ben İnsan Hakları Eylem Planı açıklıyorum diyorsa o ülkede insan hakları yok demektir.

Yani insan haklarının olmadığını itiraf etmektir. 19 yıldır başkaları mı yönetti? 19 yıldır siz yönetiyorsunuz, 19. yılın sonunda diyorsunuz ki kimse düşüncesinden dolayı hapse girmeyecek.

Unutmayacağınız bir şey; bir sorunla karşılaştığınızda diyeceksiniz ki "Ankara'da bizim bir dostumuz vardı, adı Kemal Kılıçdaroğlu. Dostumuza ulaşalım."

Bu mücadeleyi taşeron işçiler için de yaptım.

Boğazımızdan haram lokma geçmemiş. Herkesin hakkını da hukunu da savunacağım.

Birileri 5-6 maaş alırken neden birileri pazar artıklarından arayış içine giriyor. 21. yüzyılın Türkiyesi'nde biz bunları istemiyoruz. Hepimiz huzur içinde, birlikte yaşamak istiyoruz. Döktüğümüz alın terinin karşılığını almak istiyoruz. Dostlarımızla beraber, sizlerle beraber yapacağız.

Benim gibi düşünmedi, beni desteklemedi diye insanlar hapse mi atılır. Bu hapishanelerin durumu ne arkadaş. Onları oraya kim attı. İnançları dolayısıyla binlerce kişi hapishanede.

Ben bunu söylediğimde bana kızarlar, her türlü hakareti yaparlar. Ben bunları hiç dinlemem, benim gönlüm sizden yana. Bu benim boynumun borcudur, namus borcudur.

Kaynak: Gerçek Gündem

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER