Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndan film sektörüne ek mali destek

Kültür ve Turizm Bakanlığı sinema ve film sektörüne 2021 yılı için 1 milyon 782 bin lira ek mali destek verileceğini açıkladı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndan film sektörüne ek mali destek

Kültür ve Turizm Bakanlığı, başarılı yapımlara temel oluşturacak ve genç sinemacıların sektöre adım atmasına katkı sağlayan senaryo, kısa film, animasyon film ve proje geliştirme türlerindeki 2021 yılı desteklerini açıkladı. 

88 projeye toplamda 1 milyon 782 bin lira destek

Sinema sektörü ve Bakanlık temsilcisinden oluşan 8 kişilik kurulca yapılan değerlendirme sonucunda 35 senaryo ve diyalog yazım projesine 553 bin lira, 43 kısa film yapım projesine 799 bin lira, 7 animasyon film yapım projesine 200 bin lira ve 3 proje geliştirme projesine 230 bin lira olmak üzere toplamda 88 projeye 1 milyon 782 bin lira destek kararı alındı.

Destek alan kadınların sayısında belirgin artış

Geçtiğimiz yıllara göre destek alan kadın senarist ve yönetmen sayısındaki artış dikkat çekerken senaryo türünde destek alan kadın oranı yüzde 55, tüm türlerde ise yüzde 45 oldu.

Gelecek aylarda devam edecek sinema destekleri kapsamında ilk uzun metrajlı kurgu film yapım, uzun metrajlı sinema film yapım, dağıtım ve tanıtım, ortak yapım ve çekim sonrası destek başvuruları Mart ayı içerisinde, belgesel film destek başvuruları Nisan ayında değerlendirilecek.

Kültür ve Turizm Bakanlığı, geçtiğimiz günlerde salgın sürecinden etkilenen sinema salonu işletmecilerine 15,9 milyon liralık destek açıklamıştı.

afas

Değerlendirme sonuçlarına ilgili Sinema Genel Müdürlüğü sayfasından ulaşılabilecek

Güncelleme Tarihi: 19 Şubat 2021, 16:01
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER