Kurban Bayramı'na kaç gün kaldı? (Bayram tatili kaç gün olacak?)

Kurban Bayramı 2017 ne zaman? Ramazan Bayramı'nın son ermesi ile Kurban Bayramı için de geri sayım başladı. Bayram için tatil planı yapan vatandaşlar, Kurban Bayramı'nda kaç gün tatil olacak merak ediyor.

Kurban Bayramı'na kaç gün kaldı? (Bayram tatili kaç gün olacak?)
2017 Kurban Bayramı ne zaman başlıyor? sorusu merak konusu oldu. Bu yıl Kurban Bayramı hangi güne denk geliyor yani bu yıl Kurban Bayramı ayın kaçında? Tüm soruların cevaplarını sizler için hazırladık. İşte 2017 Kurban Bayramı tatili kaç gün ve Kurban Bayramı 2017 hakkında tüm detaylar...

Kurban Bayramı; Müslümanlar tarafından Hicri Takvime göre Zilhicce ayının onuncu gününden itibaren dört gün boyunca kutlanan bir dini bayramdır. Zilhicce ayının onuncu, on birinci ve on ikinci günlerine 'Eyyâm-ı nahr' (Kesme günleri) ve bir önceki gün olan Zilhicce ayının dokuzuncu gününe Arife denir. Kurban Bayramı, aynı zamanda İslam âleminin her yıl Mekke'de hac farizasını ifa ettikleri vakittir.

KURBAN BAYRAMI NE ZAMAN, TATİL KAÇ GÜN OLACAK?

2017 Yılı Kurban Bayramı arefe günü 31 Ağustos Perşembe gününe denk geliyor. Kurban Bayramı ise 1 Eylül Cuma günü başlayacak ve 4 Eylül 2017 Pazartesi günü sona erecek.

Bayramlar, sevinme ve sevindirme günleridir. Bayram, basit çıkarların, kısır çekişmelerin, bencil hırsların, anlamsız kırgınlıkların insan benliğini kuşatan duvarlarını yıkarak kişinin kendini aşması, etrafındakilerin farkına vararak paylaşmanın, kucaklaşmanın ve sevmenin engin ufuklarında kamil insan olmanın tadını doyasıya yaşayabilmesi demektir.

BAYRAM NAMAZI NASIL KILINIR?

1) Cemaat düzgün sıralar halinde imamın arkasında yer alır ve "Niyet ettim Allah rızası için Kurban Bayramı namazını kılmaya, uydum imama" diye niyet eder.

2) imam "Allahu Ekber" deyip ellerini yukarıya kaldırınca. Cemaat de "Allahu Ekber" diyerek ellerini yukarıya kaldırıp göbeği altına bağlar.

 3) Hem imam, hem de cemaat gizlice "Sübhaneke"yi okur. Bundan sonra üç kere tekbir alınır. Tekbirlerin alınışı şöyledir:

Birinci Tekbir: imam yüksek sesle, cemaat da onun peşinden gizlice "Allahu Ekber" diyerek (iftitah tekbirinde oldugu gibi) ellerini yukarıya kaldırıp sonra aşağıya salıverirler. Burada kısa bir süre durulur.

ikİnci Tekbir: ikinci defa "Allahu Ekber" denilerek eller yukarıya kaldırılıp yine aşağıya salıverilir ve burada da birincide oldugu kadar durulur.

Üçüncü Tekbir: Sonra yine "Allahu Ekber" denilerek eller yukarıya kaldırılır ve aşağıya salıverilmeden bağlanır.

4) Burdan sonra imam, gizlice "Euzü Besmele", açıktan Fatiha ve bir sure okur .(Cemaat bir şey okumaz, imamı dinler)

5) Rüku ve secdeler yapılarak ayağa (ikinci rek'ata) kalkılır ve eller bağlanır.

 Bayram Namazının Kılınışı İkinci Rek'at:

6) imam gizlice Besmele, açıktan da Fatiha ve bir sure okur. Sure bitince imam yüksek sesle, cemaat da içinden (birinci rek'atta oldugu gibi) üç kere daha tekbir alır, üçüncü tekbirden sonra eller bağlanmadan, dördüncü tekbir ile rükua varılır,.sonra da secdeler yapılarak oturulur.

7) Oturuşta. İmam ve cemaat, Ettehiyyatü. Allahumme salli, Allahumme barik ve Rabbena dualarını okuyarak önce sağa, sonra sola selam verip namazı bitirirler. Namazdan sonra hutbe okunur.

Güncelleme Tarihi: 05 Temmuz 2017, 10:41

Zeynep Vural

YORUM EKLE
YORUMLAR
Semihvuraner
Semihvuraner - 4 yıl Önce

Kurbanbayramı 1eylül cuma günü başlıyor Allah nasip ederse 1eylüldekurbayramını idrak edecez işAllah Allah nasip ederse kurban bayramınamazını kılacaz işAllah Allah nasip ederse Ramazan şerifine kavuşmayı nasip eyle sin işAllah 2018de Ramazanı şerifi hangi güne denk geliyor bunu cenabı Allah biliyor Allahımbizleri Ramazan ayına kavuşmayı nasib eyle Ramazan ayın dabizleri oruç tutmayı kabul eyle işAllah amin işAllah

SIRADAKİ HABER