Milyonların Beklediği Tasarı Yasalaştı

4,5 milyon vatandaşı ilgilendiren ve çalışanları sevindirecek düzenlemeler içeren tasarı kabul edilerek yasalaştı.

Milyonların Beklediği Tasarı Yasalaştı

Meclis Genel Kurulu'nda bu hafta, prim borçlarını yeniden yapılandıran, sigortalı lehine düzenlemeler içeren ve 4.5 milyon vatandaşı ilgilendiren Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı yasalaştı.

Yasalaşan tasarı, sigortalılar için önemli sayılabilecek düzenlemeler içeriyor.

MİLYONLARIN BEKLEDİĞİ TASARI

TBMM Genel Kurulu'nda, sigortalı lehine düzenlemeler içeren ve 4,5 milyon vatandaşı ilgilendiren tasarı kabul edilerek yasalaştı. Yeni kanuna göre:

-Milletvekilleri, dışarıdan atanan bakanlar ve gazeteciler de daha önce olduğu gibi kamuoyunda yıpranma payı olarak bilinen fiili hizmet zammından yararlanacak.

-Prim borcu olduğu için bir yakınının üzerinden doktora giden Bağ-Kur'lular, SGK tarafından bu konuda kendilerine çıkarılacak borçları ödemeyecek.

-Emekli olduktan sonra kamuda çalışmaya devam edip, emekli aylığıyla birlikte maaş da alan memurlar, bu aylıklara ilişkin borçlarını taksitlendirebilecek.

-Terörle mücadelede malul kalanlar ile Kore, Kıbrıs ve İstiklal Savaşı gazileri kamu hastanelerinden sevk almadan özel hastanelere gidebilecek ve fark ücreti ödemeyecek.

-Liseyi bitirdikten sonra üniversiteye başlayan öğrenciler 120 gün süreyle sağlık hizmetlerinden yararlanacak.

Güncelleme Tarihi: 11 Ocak 2013, 09:55
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER