NASA: Salda Gölü sayesinde yarın yüzeyine ineceğimiz krater hakkında bilgi sahibiyiz

NASA Twitter hesabından yarın yapılacak Mars'a krater yolculuğu hakkında bilgi edindiklerini belirtti.

NASA: Salda Gölü sayesinde yarın yüzeyine ineceğimiz krater hakkında bilgi sahibiyiz

NASA'nın Mars'a yolculuğunda geri sayım devam ediyor. NASA'nın Mars "gezgin" aracı yarın Jezero Krateri'ne ayak basacak.

NASA ise ayak basılacak krater hakkında daha ayak basmadan Salda Gölü sayesinde pek çok bilgi edinildiğini açıkladı.

NASA'nın Twitter hesabında yapılan paylaşımlarda Salda Gölü yakınlarında bulunan dört özelliğn Mars'ta da bulunmasının beklendiği belirtiliyor.

Özellikler şöyle sıralandı:

1. Mikrobiyalitler

Salda Gölü, mikropların yardımıyla oluşan "mikrobiyalit" adı verilen büyük höyüklerden aşınmış hidromagnezit çökeltilerine sahip. Jezero Kraterin'de de benzer mikrobiyalitlerin bulunması muhtemel.

2. Deltalardaki kaya tortuları

Salda Gölü'nün alüvyal fanlarındaki taşların nasıl oraya yerleştiğini çalışarak ekip Jezero'daki tortulaşma süreci hakkında daha fazla bilgi edinebilecek.

3. Yeraltı suyu sızıntıları

Salda Gölü'ndeki yeraltı suyu kaynakları, gölün kimyasını değiştirmede ve mikroplar için çevreyi etkilemede önemli bir rol oynuyor. Jezero'da da aynı şeyin olup olmadığı öğrenilecek.

4. Kıyı şeridi kayaları çeşitliliği

Jezero'da yörüngeden kraterin kenarları boyunca su havzası mineralleri ve muhtemelen ek karbonat karışımı tespit edildi. Bunların Salda Gölü'nde görülen sahil çökeltilerinin karışımına benzer olup olunmadığına bakılacak.

Güncelleme Tarihi: 18 Şubat 2021, 14:06
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER