NATO YARIN TÜRKİYE'DE

Genelkurmay'dan Hava ve Füze Savunma Sistemleriyle ilgili flaş açıklama.

NATO YARIN TÜRKİYE'DE

"Patriotlar Sadece Suriye İçin"

Genelkurmay Başkanlığı Hava ve Füze Savunma Sistemlerinin konuşlandırılmasının sadece Suriye'den kaynaklanabilecek olası hava ve füze tehditlerine karşı, tamamen savunma amaçlı bir tedbir olduğunu belirterek "Uçuşa Yasak Bölge" uygulaması veya taarruzi bir harekat için kullanılmasının söz konusu olmadığını bildirdi.

Tsk internet sitesinden konuyla ilgili bir açıklama yaptı. Yapılan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Hava savunma sistemimizin Nato tarafından desteklenmesi maksadıyla, ülke olarak yapılan resmi talebimizin, Nato müttefiklerimiz tarafından olumlu karşılanması sonucunda, 27 Kasım 2012 tarihinde, Türk ve Natomüttefiklerinden oluşturulacak heyetle Patriot Hava ve Füze Savunma Sistemlerinin konuşlandırılabileceği mevzi keşiflerine başlanacaktır.

2. Hava ve Füze Savunma Sistemlerinin konuşlandırılması sadece Suriye'den kaynaklanabilecek olası hava ve füze tehditlerine karşı, tamamen savunma amaçlı bir tedbir olup "Uçuşa Yasak Bölge" uygulaması veya taarruzi bir harekât için kullanılması söz konusu değildir.

3. Bahse konu sistemlerle birlikte ülkemize gelecek yabancı askerlerin, Nato SOFA antlaşmasına uygun olarak hazırlanacak bir mutabakat muhtırası (MOU) kapsamında, Nato Daimi Hava Savunma Planına uygun olarak görevlendirilmeleri sağlanacaktır.

4. İntikal ettirilecek Hava ve Füze Savunma Sistemlerinin konuşlandırılacağı bölgeler, sistemlerin miktarı, ülkemize gelecek yabancı personel sayısı ve konuşlanma süresi, icra edilecek olan mevzi keşif faaliyetleri sonucunda belirlenecektir.

5. İntikal ettirilecek Hava ve Füze Savunma Sistemlerinin Türk Hava Savunma Sistemleriyle entegre edilmesi, komuta kontrolü ve angajman kurallarına ilişkin çalışmalar Nato çerçevesinde sürdürülmektedir."

Güncelleme Tarihi: 26 Kasım 2012, 11:19
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER