Öncelikli yollar arttı

İstanbul'da 'öncelikli yol' uygulaması, yeni hatların uygulamaya başlanmasıyla yaygınlaşıyor. Bu sabah, otobüslerin rahat seyredebilmesi için yeni güzergahlar kullanılmaya başlandı

Öncelikli yollar arttı

İstanbul trafiğinde bazı yolların belirli saatlerde sadece toplu taşıma araçlarına ayrılmasına yönelik uygulama, bugün saat 07.00’dan itibaren Fatih, Aksaray-Unkapanı köprüsü arası (Atatürk Bulvarı), Beyoğlu, Refik Saydam Caddesi - Tarlabaşı Bulvarı arası, ve Beyoğlu, Şişhane Karaköy yönü tersane caddelerinde de başladı.

İBB’den yapılan açıklamada, daha önce Aksaray -Millet Caddesi-Topkapı ile Şirinevler-Mahmutbey yolunda başlayan uygulamanın, vatandaşların büyük desteği ve Emniyet Müdürlüğü’nün katkılarıyla hedefine ulaştığı belirtildi.

Pilot bölgelerde daha fazla yolcu taşınırken ulaşım süresinin kısaldığı belirtilen açıklamada, "Ortalama sefer süreleri 61’den 55 dakikaya indi. Sefer sürelerinde yüzde 10 oranında bir azalma oldu. Ortalama olarak 56 binin üzerinde daha fazla yolculuk yapıldı ve yolculuklarda ortalama yüzde 25 oranında bir artış yaşandı. Beş günde 1 milyon 143 bin 705 yolcu taşınırken, toplu taşıma yolu hizmete açıldıktan sonra yolcu sayısı 1 milyon 425 bin 61’e ulaştı" denildi.

 Toplu taşıma araçları için ayrılan öncelikli yolu, İETT, özel halk otobüsleri, öğrenci ve personel servisleri ile taksiler, hafta içi sabah 07.00-10.00, akşam ise 16.00-20.00 saatleri arasında kullanabiliyor.

Güncelleme Tarihi: 20 Aralık 2012, 11:07
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER