Optimar anketi: Erdoğan ilk turda seçilemiyor...

Optimar'ın anketine göre Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, yüzde 33.1 oy desteğiyle ilk turda seçilemiyor. Hatta oy oranı, partisinin de altında kalıyor.

Optimar anketi: Erdoğan ilk turda seçilemiyor...


Türkiye'de cumhurbaşkanlığı seçimine yaklaşık bir yıl kaldı ve ekonomi başta olmak üzere birçok alanda yaşanan sorunlar, muhalefetin AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın karşısına kimi aday çıkaracağına dair tartışmaların sıcak kalmasına neden oluyor. 

Bu kapsamda yapılan bazı anketlerde CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş başta olmak üzere birçok ismin adı öne çıkıyor.
 
Optimar Araştırma Şirketi, nisan ayı anketini iktidara yakınlığıyla bilinen Hürriyet gazetesi yazarı Abdulkadir Selvi'ye açıkladı  .

Başkanlığını Hilmi Daşdemir'in yürüttüğü Optimar, söz konusu anketi 23-28 Nisan tarihleri arasında 1847 kişiyle yaptı. 

"Bu pazar seçim olsa kime oy verirsiniz?" sorusuna yanıt verenlerin yüzde 36.2’si "AKP" dedi. Tercihini CHP'den yana kullanacakların oranı yüzde 26.6 olarak belirlendi. "İYİ Parti" yanıtını verenler yüzde 10.6 oldu. HDP yüzde 10.2, MHP ise yüzde 10.1 çıktı.

ERDOĞAN'IN OY ORANI AKP'NİN ALTINDA
Araştırma şirketi, katılımcılarına "Cumhurbaşkanlığı seçiminde kime oy verirsiniz?" diye de sordu. Seçmenlerin yüzde 33.1’i "Erdoğan" yanıtını verdi. "Mansur Yavaş" diyenler yüzde 13 olarak belirlendi. 
Bu sonuca göre Erdoğan, ilk turda seçilmesi için gerekli olan yüzde 50+1 şartını sağlayamıyor.

Kılıçdaroğlu, İmamoğlu’nu geçerek üçüncü sıraya yerleşti. "Kılıçdaroğlu’na oy veririm" diyenler yüzde 12 olurken, "İmamoğlu" yanıtını verenlerin oranı yüzde 9.1.

Mehmet

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER