TTB, Aralık ayında Kovid-19 pozitif çıkan kişi sayısını paylaştı

Türk Tabipleri Birliği (TTB) 'Aile Hekimliği Pandemi Anketi Aralık 2020' sonuçlarına ilişkin online basın toplantısı yaptı.

TTB, Aralık ayında Kovid-19 pozitif çıkan kişi sayısını paylaştı


Türk Tabipleri Birliği (TTB) 'Aile Hekimliği Pandemi Anketi Aralık 2020' sonuçlarına ilişkin online basın toplantısı yaptı.

Covid-19 pandemisindeki durumu aile hekimleri aracılığıyla aktaran çalışmaya 75 farklı ilden bin 520 aile hekimi katıldı.

TTB’nin çalışmasına göre, aile hekimliği listelerinde kasım ayında 476 bin 293 olan PCR pozitif sayısı aralık ayında 543 bin 39, kasım ayında izlemde olan kişi sayısı ise 1 milyon 435 bin 214’den 1 milyon 519 bin 815’e çıktı.

4 AYDA YAKLAŞIK 1,5 MİLYON POZİTİF VAKA TESLİM EDİLDİ

TTB’nin Aile Hekimliği kolunun hazırladığı çalışmaya göre eylül ayında 186 bin 780, ekim ayında 143 bin 732, kasım ayında ise 476 bin 293 PCR pozitif vaka sayısı tespit edilmişti.

Gazete Duvar'da yer alan habere göre; Aralık ayında tespit edilen 543 bin 39 PCR pozitif ile birlikte geride kalan dört ayda TTB’nin tespit ettiği toplam PCR pozitif sayısı 1 milyon 349 bin 884 oldu.

‘AİLE HEKİMİ BAŞINA DÜŞEN COVİD-19 HASTA SAYISI ARALIKTA ARTTI’

Sayılarda genel olarak büyük bir azalmanın olmadığını belirten ve yapılan anket çalışmasına ilişkin toplantıda sunum gerçekleştiren TTB Aile Hekimliği Kolu Üyesi Emrah Kırımlı, “Biz bu çalışmaya başladığımızda sokağa çıkma yasağı tedbirleri başladı. Bu tedbirlerin yansımasını bazı yerlerde gördük bazı yerlerde göremedik. Bu da tedbirlerin kapsamlılığıyla ilgili soru işareti doğuruyor” dedi.

Salgının devam ettiğini belirten Kırımlı, “Kasım ayında Türkiye genelinde aile hekimine düşen Covid-19 hastası sayısı 19’ken aralık ayında 22’ye çıktı. İzlem hastası sayısı kasımda 59’ken 63’e çıktı. Salgın İstanbul’a gelince tüm Türkiye’de önlem alınıyor. Bu günlerde İstanbul’da büyük oranda azaldı, İstanbul’dan gidince tedbirler de gevşeyecek ama öyle değil. Tüm Türkiye’ye baktığımız zaman görüyoruz ki bazı illerde salgın yoğun bir şekilde devam ediyor” ifadelerini kullandı ve sözlerini şöyle sürdürdü:

“İllerin sayısını görürsek burada büyük farklılıklar var. Kasımdan aralığa geçtiğimizde İstanbul’da yüzde elliden fazla düşüş oldu. Ankara’da ve Bursa’da düşüş oldu. Bunlar kasım ayında çok yoğun vakaların olduğu yerler. Ama İzmir’e bakıyorsunuz ekim kasım ve aralıkta hep arttı. Muğla’da iki katına çıktı, Adana’da dört katına çıktı. Aydın’da üç katına, Antalya’da iki katına, Artvin’de üç katına, Hatay’da dört katından fazla artmış. Kocaeli’de, Samsun’da, Sakarya’da artmış. Bizim meslektaşlarımız buralarda ölüyor. Akdeniz tarafında o illerde ne yazık ki çok yoğun vakalar olduğunu görüyoruz.”

‘ASM’LERDE HASTALANAN İNSAN SAYISI TOPLUMUN KAT KAT ÜSTÜNDE’

Aile Sağlığı Merkezleri’nde (ASM) Covid-19 geçirenlerin sayısının da artış gösterdiğini belirten Kırımlı, “3 ASM’den 2’sinde en az bir sağlık çalışanı hastalandı. 5 bin ASM’de en az 15 bin birinci basamak çalışanı Covid-19 geçirmiş durumda. Bu da büyük bir oran. Elli bine yakın bir birinci basamak çalışanı var ve yüzde 30’lara aran bir rakam. Aile Sağlığı Merkezleri’nde hastalanan insan sayısı toplumun kat kat üstünde” dedi.

‘6 MİLYONA YAKIN KİŞİNİN KANSER TARAMASI YAPILMADI’

Türkiye’de toplum tabanlı kanser taramalarının büyük çoğunluğunun birinci basamakta yapıldığını belirten Kırımlı, aile hekimlerinin salgın döneminde kolon kanseri, rahim ağzı ve meme kanseri taramalarında azalma olduğunu belirttiklerini ifade ederek şunları söyledi:


 
“Arkadaşlarımıza sorduğumuzda yüzde 90’lara varan tarama azalmasından bahsettiler. Sağlık Bakanlığı bütçesine baktığımızda 2019 için 9 milyon kanser taraması yapıldığını söylerken 2020’de bu sayının 3 milyon olduğunu söylüyor. 6 milyona yakın kişinin kanser taraması yapılmadı. Bu insanlar erken tanı şansını kaybetti. Genel olarak hekimler yüzde 90 kanser taramasının azaldığını söyledi. 2019’da 1 milyon 850 bin kolon kanseri taraması yapmışız. Yüzde 60 oranda azalmış olsa bile tespit edilen en az 3 bin kişinin kolon kanseri erken tanı şansını kaybettiğini söyleyebiliriz. Büyük ihtimalle daha büyük bir sayı bu.”

 
 
 


 

Zeynep Vural

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER