Türk 'devleti zorlamaz' demişti

MİT'le diyalog sonrası, İmralı'da Ahmet Türk ve Ayla Akat Ata ile görüşen Öcalan'ın 6 maddelik talep ilettiği ortaya çıktı.

 Türk 'devleti zorlamaz' demişti


Star gazetesinden Yakup Bulut ve Şeyhmus Çakan'ın ulaştığı 6 maddelik talep listesinin içinde PKK'nın üst yönetimi ile Erbil'de toplantı yapılması talebi de var.

AHMET TÜRK DEVLETİ ZORLAMAZ DEMİŞTİ

Mardin Bağımsız Milletvekili Ahmet Türk de, "Devleti zorlamayacak talepler" diyerek bu altı maddeyi BDP'nin üst yönetimi ile paylaştı.

İşte Öcalan'ın Erbil'de örgütle görüşme istediği 6 talebi:

1- Çatışmazlık zemini hazırlanmalı.

2- Anadilde savunmaya yönelik düzenleme çıkarılmalı.

3- Dördüncü yargı paketinde şiddete bulaşmayanlara tahliye için düzenleme yapılmalı. Ağır hasta olduğunu belgeleyenler bırakılmalı.

4- İmralı ziyaretleri kolaylaştırılmalı. Orta vadede kamuoyu hazır hale gelince ev hapsi gündeme getirilmeli.

5- Kandil'deki PKK yöneticileri ile Erbil'de toplantı yapılarak, bilgilendirme olmalı.

6- PKK'nın kademeli olarak geri çekilmesinin ortamı hazırlanmalı ve silahlı güçlerin ülke dışına çıkması sağlanmalı.

DTK: MUHATAP ÖCALAN

Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Daimi Meclisi, 3. Ara Dönem 4. Toplantısının sonuç bildirgesi açıklandı. Toplantıda, Kürt sorununun çözümünde tek muhatabın Öcalan olduğu vurgusu yapıldı. DTK sonuç bildirgesinde, "Sorun, Öcalan ile yürütülecek diyalog ve müzakerelerle çözülebileceğini net bir şekilde ortaya koymuştur. Devlet 90'lı yıllardan bugüne kadar Sayın Öcalan ile bir dizi temaslarda bulunmuş ancak her defasında bu süreç provokasyonlarla heba edilmiştir."
Güncelleme Tarihi: 09 Ocak 2013, 14:54
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER