Türkiye'de koronavirüsten ölüm oranı neden düşük? Koca'dan açıklama

Habertürk yazarı Nagehan Alçı, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ile yaptığı görüşmeyi köşesine taşıdı.

Türkiye'de koronavirüsten ölüm oranı neden düşük? Koca'dan açıklama

Habertürk yazarı Nagehan Alçı, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ile yaptığı görüşmeyi köşesine taşıdı.

Alçı'nın ölüm rakamlarının doğru açıklanmadığı iddialarını da sorduğu Bakan Koca'nın ölüm oranlarıyla ilgili de bilgi verdi.

Alçı'nın bugünkü köşe yazısından ilgili bölüm şöyle:

"Ölüm rakamları ile ilgili tartışmalar bitmiyor. Sağlık Bakanlığı pandeminin başından beri bu spekülasyonu sonlandıramadı. Covid ölümleri saklanıyor mu?

Koca, İBB’nin verdiği bulaşıcı hastalık ölümleri ilgili açıklama yaptı ama ben kendisine geçen yıl bu zamanlarda ölenlerin sayısı ile bu yıl ölenlerin sayısı arasındaki farkın büyüklüğünü nasıl açıkladığını sordum.

"Nagehan Hanım TUİK her yıl olduğu gibi bu yılın da sonunda birçok veri gibi kayıplarımızın sayısını da yayınlayacak, orada göreceğiz. Bu yıl geçen yıllara göre her şeyin farklılaştığı bir durum söz konusu. Ölüm sayısını il il değerlendirmek doğru olmayabilir, çünkü Covid tanısı konanlar oldukları yeri terk edemiyorlar, geçen yıllarda dolaşım çok daha fazlayken bu yıl öyle değil. Tanı nerede konursa orada takip ediliyor. Vefat da orada oluyor. Dolayısıyla toplam sayıya bakmak daha sağlıklı.

Bulaşıcı hastalıkla ilgili açıklama yaptım. Bu yıl her türlü enfeksiyon bulgusu olan tedbir amaçlı bulaşıcı hastalık kategorisine alındı, defin ona göre yapılıyor. Mesela kanser hastalarının büyük çoğunluğu kanserden değil vücutlarındaki bir enfeksiyondan hayatlarını kaybederler onları da bulaşıcı hastalık kategorisine yazıyorlar. Ben ölü sayıları üzerinden spekülasyonu savaşta şehit sayısı üzerinden spekülasyon yapmaya benzetiyorum. Çok acı, çok yanlış."

İLAÇ VE ERKEN TANIDA ÇOK İLERİDEYİZ

Peki Türkiye’de ölüm oranları görece nasıl bu kadar düşük?

Onu da erken tanı ve ilaç tedavisi politikası ile açıkladı Sağlık Bakanı. Martta Covid pozitiflerde zatürre oranı yüzde 30’lardaydı, eylülde yüzde 6’lara düştü şimdi ise yüzde 3’lerde.

Yaygın test, erken tanı ve filyasyon ile temaslıya ulaşarak ilaç temini sağlamak olarak açıkladı bu azalmayı Koca. "Ölüm oranlarındaki seviyeler de bu nedenle düşük" diye ekledi."

Zeynep Vural

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER