Vakalarda korkutan artış! İstanbul'da mutasyon alarmı

İstanbul'da koronavirüs vakaları kısa sürede artarken uzmanlar rakamlardaki yükselişin mutasyon ve rehavet nedeniyle yükselmiş olabileceğine vurgu yaptı.

Vakalarda korkutan artış! İstanbul'da mutasyon alarmı

Koronavirüs vakalarında düşüşe geçen günlük vaka sayısı yeniden tırmanmaya başladı. ‘Mutasyonlu virüs’ endişe yaratırken İstanbul’da da vaka sayılarının yükselme eğiliminde olduğu öğrenildi.

 Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Levent Akın’ın, “Bu boş vermişlik içinde İstanbul koptu gidiyor, ikinci zirveyi yapacak” sözleri ise durumun vahametini gözler önüne serer nitelikte.

Değerlendirmelerde bulunan; İstanbul Tabip Odası Genel Sekreteri Prof. Dr. Osman Küçükosmanoğlu, kentte bir dönem 500’ün altına düşen günlük vaka sayısının 700’ün üzerinde olduğunu söyledi.

Prof. Dr. Küçükosmanoğlu, şunları dile getirdi:

“Vakalar 500’ün altına düşmüşken şimdi 700’lerin üzerinde seyrediyor. Yüzde 30-40’lık bir artış söz konusu. Tabii bu mutasyonla da ilgili olabilir. Fakat alınan tedbirlerdeki gevşeme, ‘aşı yapılıyor’ algısı ile gelen rahatlamanın da etkisi olabilir.

Ancak aşıda ilerleme çok yavaş. Bağışıklığı sağlamak için toplumun yüzde 60’nın aşılanması gerek ama bu hızla uzun sürede tamamlanabilir. Durum sıkıntılı görünüyor.”


 

Zeynep Vural

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER