Valilere uyarı gitti: Bölgesel karantina gelebilir

Koronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında alınan kurallara uymayan illerin valilerine uyarıda bulunuldu.

Valilere uyarı gitti: Bölgesel karantina gelebilir

Koronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında alınan kurallara uymayan illerin valilerine uyarıda bulunuldu.

Bazı ilçelerde başlanan karantinanın bölgesel olarak birkaç ili içine alacak şekilde de uygulanabileceği kaydedildi.

Hükümet, koronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında alınan kararların, hangi düzeyde uygulandığı, hangi illerde ihlal edildiği, yeni önlemlerin hangi aşamada alınması gerektiğiyle ilgili takip sistemi yürütüyor.

İhlallerin önlenmesi için kurallara uymayan illerin valilerine ayrıca uyarı yapıldığı belirtilerken, bazı ilçelerde başlanan karantinanın, bölgesel olarak birkaç ili içine alacak şekilde de uygulanabileceği kaydediliyor.

Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulu'nun önerileri doğrultusunda alınan bazı kararların uygulanmasında güçlük yaşanıyor. Özellikle Doğu ve Güneydoğu illeri ile denize kıyısı olan illerde karantina kurallarına istenen düzeyde uyulmadığı belirlendi.

'Birbiriyle bağlantısı olan iller birlikte karantina kapsamına alınabilir'


İçişleri Bakanlığı, tek tek saptama yapılan illerin valilerine ayrıca uyarı yazısı gönderdi ve karantina kurallarına uyulması için özel önlemler almalarını istedi.

Hükümette yapılan toplantılarda, sokağa çıkma yasağı aşamasına gelmeden önce uygulanacak diğer önlemler de değerlendirildi. 

Rize'nin bazı ilçelerinde olduğu gibi bölgesel karantinanın gündeme gelebileceği değerlendiriliyor. Bölgesel karantinaların birkaç ili içine alabilecek şekilde düşünüldüğü, birbiriyle bağlantısı olan illerin birlikte karantina kapsamına alınabileceği ifade ediliyor. Bunun dışında gerekli olması durumunda ilçe, mahalle, köy bazlı karantinalar da gündeme gelebilecek.

Zeynep Vural

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER