Yıldız Sarayı Erdoğan'a sunulmak üzere restore ediliyor

Kısa süre önce Cumhurbaşkanlığına tahsis edilen İstanbul Beşiktaş'taki Yıldız Sarayı'ında büyük bir restorasyon başladı. Maliyeti konusunda henüz bir açıklama yapılmayan restorasyon sonrası Cumhurbaşkanı Recep Tayyip İstanbul'da bu sarayı kullanacak.

Yıldız Sarayı Erdoğan'a sunulmak üzere restore ediliyor

İstanbul’daki Yıldız Sarayı’nın kapsamlı bir restorasyondan geçirilerek “Cumhurbaşkanlığı İstanbul Külliyesi” olarak kullanılacağı ortaya çıktı.

Habertürk Gazetesi yazarı Murat Bardakçı’nın bugünkü yazısında aktardığına göre, Yıldız Sarayı’nın tamamı Cumhurbaşkanlığı’na tahsis edilecek, başka yerlere tahsisli binalar boşaltılıp ciddî bir restorasyondan geçirilecek ve “Cumhurbaşkanlığı İstanbul Külliyesi” yapılacak.

Yıldız Sarayı bünyesindeki Mabeyn Köşkü de daha önce Cumhurbaşkanlığı’na tahsis edilmişti.

II. Abdülhamid’in tahtta bulunduğu yaklaşık 30 yıl boyunca Osmanlı devletinin siyasi ve idari merkezi konumunda bulunan Yıldız Sarayı son olarak 1918 ile 1922 yılları arasında son padişah Vahdeddin tarafından kullanılmıştı.

1909’daki kanlı 31 Mart ayaklanmasını bastırmak için Selanik’ten İstanbul’a gelen ve Abdülhamid’i tahttan indiren Hareket Ordusu, Sultan’ı bu sarayda teslim alarak Selanik’e sürgüne göndermiş ve Osmanlı devletinde İttihat ve Terakki dönemi başlamıştı.
Güncelleme Tarihi: 08 Kasım 2015, 14:07

Mehmet

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER