CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin’den flaş açıklama

CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin ve arkadaşlarıyla birlikte son zamanlarda giderek artan intihar vakaların araştırılması için Meclis araştırma önergesi verdi. 

CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin’den flaş açıklama

Gürsel Tekin, “son günlerde giderek artan intiharlar ve intihar girişimlerin temelinde ekonomik kriz, salgınla birlikte hızla artan işsizlik, milyonlarca ailenin yaşadığı geçim sıkıntısı ve hayat pahalılığı gibi bir çok sebep.” 

CHP’li Gürsel Tekin ve arkadaşları tarafından Türkiye Büyük Millet Meclis Başkanlığı'na sunulan araştırma önergesinin gerekçesinde, Türkiye'de hızla artan intihar olayların, endişe verici boyutlara ulaştığı söylendi. 

Gürsel Tekin, yapmış olduğu açıklamada ‘‘TÜİK'in yayımladığı verilere bakıldığında, AK Parti' iktidara geldiği 2002 yılıyla 2019 yılı arasında 100 binden daha çok insanın yaşamına son verdiği anlaşılıyor. 

Ülke genelinde ekonomik sebepler yüzünden yaşanan intiharların toplam intiharlar içindeki payı da her geçen gün giderek artıyor. 

Güvenilirliği sorgulanan TÜİK’in verileri bile son 19 yılda yurttaşların geçinemediği için intihara sürüklendiğini ortaya koyuyor.

Türkiye’nin sosyal yapısında önemli değişiklikler yaşandığını söyleyen Gürsel Tekin, iktidar yetkilileri tıpkı vaka sayılarını yok saydıkları gibi, yaşanan intihar vakalarını yok sayıyorlar. 

İntiharların asıl sebebi ise ekonomik kriz değil intihar edenlerin yaşadığı psikolojik sorunlar olduğunu iddia ediyorlar. 

İktidar, son dönemde giderek artan bu intihar vakaları ulusal bir sorun haline geldiği net bir şekilde görmelidir. Yoksa çok geç kalınacak.” 

Gürsel Tekin, “ekonomik sorunlar ve yaşanan salgın ortamı, vatandaşlarımızı en yaşamsal gereksinimlerini bile karşılayamayacak hale getirmiş ve onları tükenmişlik duygusuyla baş başa bırakmıştır. 

Ülkemiz büyük bir sosyal felaketle karşı karşıyadır. Bu felakete dur demekte, Yüce Meclisin en önemli görevidir. Tüm siyasi partilerin önergemize “kabul oyu” vereceği inancıyla, ülkenin kanayan yarası olan intiharların, bir an önce araştırılarak gerekli önlemlerin alınması önem arz etmektedir.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER