İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu açıkladı haziran ayından itibaren…

İstanbul Büyük Şehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, göreve geldikten sonra yapıma hız verdirdiği Başıbüyük-Samandıra arasındaki olan otoyol inşaatında incelemelerde bulundu.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu açıkladı haziran ayından itibaren…

Ekrem İmamoğlu, “5,6 kilometrelik bir hat; 2 gidiş, 2 geliş. Asfaltlamasından aydınlatmasına, bütün eksikleriyle inşallah Haziran ayı itibariyle vatandaşımızın hizmetine girmiş olacak.

30-40 dakika yerine, 10 dakikalık bir yolculukla E-5’ten, Maltepe’den hemen Sancaktepe-Sultanbeyli hattına TEM yoluyla buluşma imkanı”

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Maltepe Başıbüyük-Samandıra arasında yoğunlaşan trafik akışını, 40 dakikadan 10 dakikaya indirecek yol projesini 2017’ yılında başladı.

Projede, 2017 yılı Haziran’ ayına kadar yüzde 60 oranda ilerleme sağladı. İstanbul Büyük Şehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun göreve gelmesinden sonra çalışmalar hızlandı ve proje bitme aşamasına geldi.

Ekrem İmamoğlu, yol inşaatının devam ettiği şantiye alanında, Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç ile birlikte incelemelerde bulundu.

Bölgede ana yerleşkesi bulunan Maltepe Üniversitesi’nin rektörü Prof. Dr. Şahin Karasar da şantiye alanında Ekrem İmamoğlu ve Ali Kılıç’la buluşarak taleplerini dile getirdi.

İstanbul Büyük Şehir Belediyesi Fen İşleri Daire Başkanı Recep Korkut’tan çalışmalarla alakalı bilgi alan her iki Başkan, yolla alakalı değerlendirmelerde bulundu.

E-5 VE TEM HATTINDA RAHATLAMA SAĞLANACAK

İstanbul’da yoğun trafik sıkışıkların çok yaşandığı belli noktalar bulunduğunu belirten Ekrem İmamoğlu, yapımı devam eden Başıbüyük-Samandıra hattının da bu yerlerden biri olduğunu söyledi.

Yolun tamamlanmasıyla birlikte Anadolu yakasında, E-5 ve TEM hattı üzerinde çok ciddi bir rahatlama sağlanacağını, “Güzergah üzerinde aynı zamanda bir takım dere ıslahı çalışmaları çok değerli oldu; taşmalar engellendi.

Aynı zamanda çok özel faydalanacak kurumlarımız da var Maltepe Üniversitesi gibi. Değerli bir güzergah. 5,6 kilometrelik bir hat; 2 gidiş, 2 geliş. Asfaltlamasından aydınlatmasına, bütün eksikleriyle inşallah bahar sonunda, haziran ayı itibariyle vatandaşımızın hizmetine görecek.

30-40 dakikalık sıkışma hattının yerine, böyle 10 dakikalık yolculukla E-5’ten, Maltepe’den hemen Sancaktepe-Sultanbeyli hattına TEM yoluyla buluşma imkanı sağlayacak.

Arkadaşlarımızın emeğine sağlık. İnşallah Haziran ayında geliriz, buradan araçlarımızla geçeriz, etrafı da ziyaret ederiz. Şimdiden hayırlı olsun.”

KILIÇ’TAN İBB’YE TEŞEKKÜR

Ali Kılıç da yolun Maltepe ve çevresine kazandıracağı avantajları, “Çalışmayla, Bostanlı’dan başlayan Sancaktepe ve Sultanbeyli’ye doğru E-5’ten TEM yoluna geçen alanda çok ciddi bir rahatlık sağlayacak trafiğe. Daha önce Kartal üzerinden bağlanıyorduk. Bu yolun açılmasıyla birlikte, bölgede yaşayan hemşehrilerimiz müthiş bir rahatlığa kavuşacak.”

2 GİDİŞ, 2 GELİŞ OLACAK

İstanbul Büyük Şehir Belediyesi tarafından yapımı devam eden Başıbüyük-Samandıra arasındaki yol projesi ile D-100 2 gidiş, 2 geliş bölünmüş yol olarak hizmet verecek.

Maltepe Cezaevi, Maltepe Üniversitesi ve Narcity bağlantılarında toplam 3 köprülü kavşak yapıldı. Büyükyalı ile Samandıra Kavşakları arasında trafiğin yoğun olduğu saatlerde zaman zaman 1 saate kadar çıkan ulaşım süresi 10 dakikaya inecek.

Çalışmalar kapsamında ayrıca, Büyükbakkalköy Mahallesi Kemer Sokak (Çiftlik Yolu) Hayat Su ve Alkanlar Elektrik bölgesinde yer alan ve yağışlı zamanlarında taşkınlara neden olan derenin de ıslahı gerçekleşti.

Dere kesitlerinin genişletilmesi ile ani yağışlarda sel baskınların önüne geçilmiş oldu.

TAMAMLANAN İMALATLAR

Çalışmayla, 200.000 metrekarelik yol; 3 kavşak; 18.000 metrekarelik toprakarme duvar; 4.000 metrekarelik taş duvar imalatı; 800 metresi kapalı kesit dere olmak üzere, toplam 3.750 metrelik dere ıslahı; 15.000 metre atık su ve yağmur suyu hattı; 10 alt ve üst geçit; 7 kapalı kesit dere geçiş; 10 adet yağmur suyu menfez imalatı gerçekleştirildi.

KALAN İMALATLAR

Kalan işler ise, asfaltlama; 23.000 ton binder; 22.000 ton aşınma imalatı; 15.000 bin metre oto korkuluk işlemleri; Samandıra gişeler mevkii 35 metre uzunluğunda 10x5 metre ebatlarında 1 adet alt geçit; 50.000 metrekarelik yol, Aydınlatma imalatları ile yatay-düşey trafik işaret ve levhaların yerleştirilmesi oldu.

Güncelleme Tarihi: 23 Şubat 2021, 17:50
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER