İBB Başkanı İmamoğlu’ndan kanal İstanbul hakkında flaş açıklama

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ekrem İmamoğlu, Marmara Denizi’nde kirlenmenin önüne geçmek en önemli projelerden biri olan Ataköy Atık Su Tüneli inşaatını başlattı. 

İBB Başkanı İmamoğlu’ndan kanal İstanbul hakkında flaş açıklama

Kazıyı gerçekleştirecek TBM cihazı yeraltına indirilmesini sağlayan butona basan Ekrem İmamoğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, “Kanal İstanbul’u inadına yapacağız” sözleriyle alakalı değerlendirmesini soran gazetecilere, “İstanbul’la inatlaşmayı hala kendisine marifet görenlere, ben, 23 Haziran’ı hatırlatıyorum. 

İBB Başkanı İmamoğlu’ndan kanal İstanbul hakkında flaş açıklama

“İstanbul’la inatlaşılmaz. ‘İlla inatlaşacağım’ diyenlere de açıkçası ben, ‘İstanbul, burada’ diyorum. Ama unutulmasın, İstanbul, bir şeyi kanıtlamıştır; İstanbul, 1’den büyüktür. Nokta” cevabını verdi.

İBB Başkanı İmamoğlu’ndan kanal İstanbul hakkında flaş açıklama

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, İSKİ’nin Ataköy’de başlatmış olduğu atık su tüneli inşaatını gerçekleştirecek TBM cihazının yer altına indirilme törenine katıldı. 

İBB Başkanı İmamoğlu’ndan kanal İstanbul hakkında flaş açıklama

Törende Ekrem İmamoğlu’na; Bakırköy Belediye Başkanı Bülent Kerimoğlu, Küçükçekmece Belediye Başkanı Kemal Çebi ve İBB Sözcüsü Murat Ongun eşlik yaptı. 

İBB Başkanı İmamoğlu’ndan kanal İstanbul hakkında flaş açıklama

Törende ilk konuşmayı gerçekleştirem İSKİ Genel Müdürü Raif Mermutlu, 1,5 yıllık görev süresi boyunca yapmış oldukları çalışmalar ve hizmetlerden örnekler verdi. 

İBB Başkanı İmamoğlu’ndan kanal İstanbul hakkında flaş açıklama

Şehrin 36 farklı noktasında kronik su baskını sorununu yaşayan bölgelerdeki problemleri çözdüklerini belirten Mermutlu, Marmara Denizi ve İstanbul Boğazı’na 72 farklı noktadan atık su girişine son verdiklerini söyledi.

İBB Başkanı İmamoğlu’ndan kanal İstanbul hakkında flaş açıklama

MERMUTLU: TÜNEL, 2022’ YILINDA TAMAMLANACAK

İBB Başkanı İmamoğlu’ndan kanal İstanbul hakkında flaş açıklama

“450 kilometre atık su ve 105 kilometre yağmur suyu hattı inşa ettik”  Raif Mermutlu, 22 km dere ıslahı gerçekleştirdikleri bilgisini paylaştı. 

İBB Başkanı İmamoğlu’ndan kanal İstanbul hakkında flaş açıklama

Yapımı devam eden ve önümüzdeki dönemde hayata geçecek projelerden örnekler veren Raif Mermutlu, “Bugün burada TBM kazısını başlatacağımız Ataköy atık su tünelimiz, toplam 9 kilometre uzunluğunda olacak ve 4,5 metre dış çapı ile Küçükçekmece Gölü’ nün doğu yakasında kalan Başakşehir, Küçükçekmece ve Bakırköy İlçeleri atık sularını alarak, hemen yanımızda olan ve 2. etabı geçtiğimiz Kasım ayında Sayın Başkanımız tarafından hizmete alınan Ataköy Atık Su İleri Biyolojik Arıtma Tesisimize ulaştıracak. 

İBB Başkanı İmamoğlu’ndan kanal İstanbul hakkında flaş açıklama

Tamamen yer altından, kazısız olarak gerçekleştirilecek olan tünelimizin inşaatı, İstanbul’un günlük yaşantısına hiçbir olumsuzluk oluşturmayacak. 

İBB Başkanı İmamoğlu’ndan kanal İstanbul hakkında flaş açıklama

180 milyon TL’ye mal olacak olan tünelimizi 2022 yılı sonunda tamamlayarak hizmete almayı hedefliyoruz.”

BATAKLIK GÖRMEK İSTEYENLER GEÇMİŞE BAKSIN

Raif Mermutlu’dan sonra konuşan Ekrem İmamoğlu, kentin sorunlarına çözüm odaklı olarak yaklaştıklarını söyledi. Bu kapsamda imalata alınan tünelin, 3 ilçede yaşayan milyonlarca insana hizmet vereceğini belirten Ekrem İmamoğlu, tesisin Marmara Denizi’nin temizliğine önemli katkısı olacağının altını çizdi. 

“İstanbul, bizden önceki dönemlerde böyle bir kısım batak görüntüsü veriyordu”  Ekrem İmamoğlu, “Hatta bir kısım baskın görüntüleri ile İstanbul’a hiç yakışmayan görüntü içine alıyor ve bunu vatandaşlarımıza ne yazık ki yaşatıyordu. 

Birilerinin hafızasında öyle kalmış olacak ki, hala bu noktaların batak şekliyle görüldüğünü düşünüyor ve bunu dile getiriyor. Halbuki gezmelerini öneririm. 40'a kadar yakın noktada, bu kronik sorunları giderdik. 

40'a yakın noktada çalışmalarımız devam ediyor. Aslında bahsedilen o su baskını, batak görüntüsü olan birçok yerin, geçmiş dönemden de birçok ihmal edilmiş yatırımın akılla, bilimle, araştırmayla insanların ihtiyaçlarını algılayarak, onların neyi istediğini hangi sorunların çözülmesi gerektiğini hissederek çözüme kavuşturuyorlar; inatla hareket etmiyorlar.”

İNATLA YAPILAN HİZMETİN MİLLETİN YARARINA OLMA ŞANSI YOKTUR

Hizmetin inatla yapılamayacağını söyleyen Ekrem İmamoğlu, “İnatla yapılan hizmetin de milletin yararına olma şansı yoktur. Bu anlamda, İstanbul'da İSKİ’nin yapmış olduğu bu dönemdeki yatırımlar gerçekten önemsiyorum. 

Zira yerinde görüldüğünde çok daha kıymetli işlerin yapıldığını hissedileceğini, bütün yetkililere duyuruyorum. Buyursunlar, gelsinler. Sadece İSKİ bünyesinde bile ne kadar insan odaklı bir süreç yönettiğimiz onlara zevkle gösterelim, anlatalım. 

İstanbul, değerli bir şehir, kadim bir kent. Her hizmet kıymetli; yeter ki siz İstanbul'u hissedin, İstanbul ile beraber hareket edin. Onların aklına hürmet edin. 

Onların düşüncelerini ve ihtiyaçlarını tespit edin. Size İstanbul'un bu anlamda geri dönüşü de aynı oranda samimi ve kuvvetli olacaktır. İstanbul'a dair önemli bir karakter bizim için; İstanbul'a asla ihanet ettirmemek. 

Zira İstanbul’a ihanet edenlere vatandaşımızın cevabını geçmiş seçimde hep beraber gördük, yaşadık. Bu saatten sonra elbette biz de İstanbul'a asla ihanet etmeyeceğiz ve asla ihanet edilmesine imkan tanımayacağız, fırsat vermeyeceğiz.”

GÜNDEM DEĞİŞTİRME ÇABALARINA ALET OLMAYACAĞIM

 İmamoğlu, beraberindeki Kerimoğlu, Çebi ve Mermutlu ile birlikte butonlara basarak, TBM cihazını yer altına indirdi. 

Gazeteciler, bu esnada Ekrem İmamoğlu’na, “Dün, İstanbul’da kalabalık bir kongre vardı. O kongrede Cumhurbaşkanı’nın size yönelik sözleri de vardı. Önce Kanal İstanbul’u söyledi. “İnadına Kanal İstanbul’u yapacağız” açıklamasını nasıl değerlendireceksiniz” sorusunu yöneltti. 

Ekrem İmamoğlu, bu soruya şu cevabı verdi:

“Gündem değiştirme çabası. İnadına diye bir şey olmaz. Şu anda belki birileri unuttu ama bizim unutmamızın mümkün olmayacağı bir acı var ortada. Üstünden daha 4-5 gün geçti. 

Gara’da şehitlerimiz oldu. 6-7 yıl, PKK terör örgütünün elinde tutulan polisimiz, askerimiz şehit edildi. Ben, bütün aileleri tek tek aradım. Hepsiyle görüştüm. 

Birebir ziyaret ettiğim aileler de oldu. Öncelikle Allah’tan rahmet diliyorum. Acıları çok büyük. Birilerinin müjde açıklamasının, daha sonra, ‘Niçin başarısız olduk’ açıklamasına döndüğünün henüz milletin vicdanında cevabı verilmedi. 

Böylesi acı bir olayı unutturmak, başka gündemlerle süreci alabora etme çabası bu. Kesinlikle ve kesinlikle, insanların bu günlerde yaşadığı o acının dışında bir gündeme taşıma çabası. 

Ben, buna alet olmayacağım. İstanbul’da; kanalmış, vesaireymiş başka gündemler yaratmak… Halbuki bugün, şehitlerimizin acısı var. Daha başka gündemler de var; yoksulluk var, işsizlik var. Türkiye tarihinde ilk defa insanlar ekmek kuyruğuna giriyor. 

Salgınla mücadele var. İnsanlar, can mücadelesi veriyor. Bunlar varken, beni açıkçası tıka basa dolu kongre salonlarında söylenenler, bu şekilde gündem dışı akılla söylenenler ilgilendirmiyor.”

İSTANBUL’LA İNATLAŞMAYI MARİFET GÖRENLERE 23 HAZİRAN’I HATIRLATIYORUM

Ekrem İmamoğlu, gazetecilerin, “Cumhurbaşkanı’nın size yönelik, ‘Fantezi peşinde, bizse dertliyiz’ şeklinde sözleri oldu” hatırlatmasını ise, “Tatilmiş, şuymuş, buymuş gibi… Neredeyse 2 yıl geçmiş bu gündemin üzerinden, hala bunların konuşuluyor olması üzücü.

Siz de biliyorsunuz ki, 4,5 yıl önceki, 5 yıl önceki konuşmaları birebir tekrar yapan bir anlayıştan başka bir şey beklemem. Aynı metinle, aynı dille konuşma yapılan anlayıştan başka bir şey beklemiyorum. 

Güncelleme Tarihi: 25 Şubat 2021, 19:22
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner450