Kadın hakimin zaferi

Hakimler Savcılar Yüksek Kurulu, daha önce meslekten ihraç ettiği Hakim Arzu Özpınar'ın mesleğe geri dönüşüne onay verdi.

Kadın hakimin zaferi
2003'te "fazla makyaj yaptığı, mini etek giydiği ve bir avukatla ilişkisi olduğu" gerekçesiyle meslekten atılan Hakim Arzu Özpınar, HSYK kanunununda yapılan değişikliğin ardından kurula göreve geri dönmek için başvuru yaptı.HSYK'nın başvurusunu kabul etmesinin ardından, Özpınar göreve geri dönmesine onay verildi.

Bakanlığa gönderilen ihbar mektuplarda Özpınar'ın özel hayatına ilişkin çeşitli iddialar yer almıştı. Şikâyetler üzerine Adalet Bakanlığı'nın, Özpınar'ın meslek hayatındaki ilk soruşturmayı başlatarak görevlendirdiği müfettiş 'ihraç' talebiyle hazırladığı raporu HSYK'ya gönderdi. Müfettiş raporlarının ardından Özpınar için toplanan kurul, dörde karşı beş oyla meslekten ihraç edilmesine karar verdi.

HSYK Yüksek Kanunu'nda yapılan yeni düzenlemeler çerçevesinde, ihraç kararlarına itiraz sürecine onay verildi. Bunun üzerine Hakim Özpınar, daha önce HSYK'nın vermiş olduğu karara itiraz dilekçesi verdi. Bugün toplanan kurul ise Özpınar'ın ihraç kararını kaldırdı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER