Personelin dişine baktılar

Küçükçekmece Belediyesi, bünyesindeki personele ağız ve diş sağlığı eğitimi vererek diş taraması gerçekleştirdi

Personelin dişine baktılar

İnsan Kaynakları ve Eğitim Müdürlüğü ile Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü'nün işbirliğiyle Küçükçekmece Belediyesi Çok Amaçlı Salon’da düzenlenen seminerde konuşan Estetik Diş Uzmanı Dt. Aysel Yavaş, diş sağlığı hakkında önemli bilgiler verdi. Seminer sonrasında ise katılımcılara diş taraması yapıldı. Çocuklarda ve yetişkinlerde ağız ve diş sağlığının çok önemli olduğunu kaydeden Dt. Yavaş, “Çocukların dişlerini mutlaka temizlemelisiniz. Diş taşları, diş eti iltihapları, diş çürüğü bunların hepsi tedavi edilmeli. Ağız kokusu da olabilir. Bunların olmaması için ağız ve diş sağlığına çok dikkat edilmeli” dedi.

2 dakika fırçalayın

Günde en az 2 defa 2 dakika diş fırçalanması gerektiğini de kaydeden Yavaş, “Ağız ve diş bakımında diş fırçası, diş ipi ve ağız gargarası öneriyoruz. Dişler diş fırçasını dişe 45 derecelik açıyla tutarak önce yuvarlak hareketlerle daha sonra ise diş etinden dişe doğru yani dişlerden dışarı doğru süpürür gibi fırçalanmalı. Dilimizi de fırçalamalıyız. Diş ipi eğer ağızda bir rahatsızlık varsa diş gargarası da mutlaka kullanmalıyız” diye konuştu. Diş fırçalamanın haricinde dişleri korumak için, sağlıklı beslenmek gerektiğini de belirten Yavaş, “Sağlıklı beslenmek, şekerli ve yapışkan gıdalar yememek de dişlerimizi korumamız için yapmamız gereken önemli şeylerden biri. Eğer dişe yapışacak gıdaları tükettiysek hemen sonrasında ağzımızı gargara yapmalıyız” ifadelerini kullandı.

Diş fırçası kullanmayın

Çocuklar için yapılan diş macunlarının klorsuz olduğunu kaydeden Yavaş, yetişkinlerin kullandığı diş macunlarında klor olduğunu ancak bunun çok az miktarda olduğunu ve zarar vermeyeceğini söyledi. Yavaş, fırça seçiminde ise çok sert ve çok yumuşak fırçaların yanı sıra orta sertlikte fırçalar seçilmesi gerektiğini kaydetti.

Zeynep Vural

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER