VARDIK, VARIZ VAR OLACAĞIZ

8 Mart Kadınlar Günü dolayısıyla İBB tarafından düzenlenen "İstanbul'u Koşuyorum" serisinin ilk yarışına katılan Küçükçekmeceli kadınlar, üzerine "Vardık, varız var olacağız" yazılı tşörtler giydi

VARDIK, VARIZ  VAR OLACAĞIZ

Küçükçekmece Belediyesi, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’ne özel sergiden, konsere; atölye çalışmasından, kadın futbol maçına birbirinden anlamlı bir dizi etkinlik düzenledi. Küçükçekmece Belediye Başkanı Kemal Çebi, Kadınlar Günü mesajında, "Sevginin, emeğin ve dayanışmanın gücüyle tüm kadınların 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nü kutluyorum. Eşitlikçi ve özgürlüklere saygılı bir kent için dayanışma içinde sevgi ve emekle çalışmaya devam edeceğiz" ifadelerine yer verdi.

Doğan türküleriyle mest etti

Kadınlar Günü özel konserinde Kürtçe müziğin uluslararası alandaki önemli temsilcilerinden Aynur Doğan, Sefaköy Kültür ve Sanat Merkezi’nde sahne aldı. Sanatçı, en sevilen türkülerini Küçükçekmeceli kadınlar için söyledi. Müziğine geleneksel seslerin yanına umudun, barışın, vicdanın seslerini de ekleyen Aynur Doğan’ın seslendirdiği Kürtçe ve Türkçe türkülere kadınlar, halaylarla eşlik etti.

10 Nisan’a dek izlenebilecek

Öte yandan Şair, Yazar ve Ressam Muzaffer Oruçoğlu’nun dünya emek mücadelesinde öne çıkan kadın temalarının da içinde yer aldığı ‘Emek ve Kadına Dair’ başlıklı resim sergisi, Cennet Kültür ve Sanat Merkezi’nde sanatseverlere kapılarını araladı. Sergi açılışını sanatçının kardeşi Ahmet Oruçoğlu, Küçükçekmece Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Güney Özkılınç ve sanatseverler birlikte gerçekleştirdi. Muzaffer Oruçoğlu’nun yeğeni Asuman Oruçoğlu dayısının kadınlara farklı bir bakış açısı geliştirdiğini ifade ederek, sanatçıyı ve çalışmalarını “Sıradışı, aşırı mütevazı ve geçmişte yaşayan biridir dayım. Kadınları hiçbir düzene sığdırmaz o. Bir kadın olarak onunla sohbet ettiğinizde, özgürlüğün ne kadar önemli olduğunu ifade eder. Burada da 80'i aşkın tabloda kadın dünyasını konu alıyor” sözleriyle anlattı. Aralarında "Maria Suphi ve Derya Kuşları", "Fosforlu Cevriye" ve "Likovris Yeniden Çarmıha Geriliş - İsa" resimlerinin de bulunduğu sergi, 10 Nisan’a dek CKSM’de görülebilecek.

Atölyede buluştular

Kadınlar Günü’ne özel gerçekleştirilen seramik ve resim atölyelerinde ise yüzlerce kadın bir araya gelerek günlerini sanatla taçlandırdı. Küçükçekmeceli kadınlar, Sefaköy Kültür ve Sanat Merkezi’nde düzenlenen atölyelerde keyifli vakit geçirdi. Küçükçekmece Belediyesi’nin 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla Kemal Aktaş Stadı’nda düzenlediği kadın futbol maçı da renkli görüntülere sahne oldu. İlçenin tek kadın futbol takmı olan Akdeniz Nurçelik Spor Kulübünün oyuncularını anneleri ile buluşturan futbol karşılaşmasında kadınlar birlik ve beraberlik mesajları verdi. Sahada ter döken kadınları eşleri ve çocukları da yalnız bırakmadı. Küçükçekmeceli kadınlar, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği "İstanbul'u Koşuyorum" serisinin ilk yarışı "Kadınlar Günü Etabı"na katılarak, keyifli bir Pazar günü geçirdi.

Zeynep Vural

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER