Dolar krizi yazılı basını vurdu. Cumhuriyet sayfa düşürdü, Sözcü Hafta Sonu gazetesini kapattı....

Dolar krizi yazılı basını vurdu. Cumhuriyet sayfa düşürdü, Sözcü Hafta Sonu gazetesini kapattı....

Dolar krizi yazılı basını vurdu. Cumhuriyet sayfa düşürdü, Sözcü Hafta Sonu gazetesini kapattı....

Dolar'daki artış Cumhuriyet'i vurdu! Sayfa sayısını azaltıp, 15 kişiyi işten çıkarıyor
Dolar kurundaki artış, basılı gazeteleri de vurdu. Cumhuriyet Vakfı çatısı altında yayın yapan Cumhuriyet gazetesi, çareyi gazeteci kıyımı yapmakta buldu.

Cumhuriyet gazetesi mali açıdan oldukça zorlu bir süreç geçiriyor.

Cumhuriyet Vakfı'nın 17 Kasım'da gerçekleştirdiği toplantıda; vakfın başkanı Alev Coşkun'un tensikat kararı aldığını açıkladığını bildirdi. Dolar kurundaki artış ve tirajların düşmesini gerekçe gösteren yönetim, gazetenin yıl sonunda 600 bin TL zarar edeceğini söyleyerek tasarruf tedbirleri kapsamında 15 kişiyi işten çıkarma kararı aldı.

Gazetenin sayfa sayısının ise 14'e düşürülmesi ve fiyatına da zam yapılması alınan bir diğer karar.

Çalışanlara duyurulan karar kapsamında, ”Öncelik kendi gitmek isteyenlerde, kendi gitmek isteyenlere yüzde 10 daha fazla tazminat verilecek" denildi.

Öte yandan muhabir İpek Özbey'in ayrılığının ardından gazetenin Cumartesi ekinin de kapanması kararlaştırıldı.

Alınan kararın TGS ile gazete yönetimi arasında imzalanan toplu sözleşmenin ardından gelmesi de oldukça dikkat çekti. Çünkü sözleşme kapsamında çalışanlara yüzde 14 zam yapılacaktı. Bu sözleşme ise yeni yılda yürürlüğe girecek.

Dolar kuru Sözcü Hafta Sonu gazetesini vurdu
Sözcü Hafta Sonu gazetesi, dolar kurunun hızlı yükselişiyle birlikte artan maliyetlerin ardından kapanma kararı aldı. Sözcü Hafta Sonu'nun kapatılma kararını, gazeteci Barış Yarkadaş, kişisel sosyal medya hesabından duyurdu.
 
Sözcü'nün hafta sonu eki Sözcü Hafta Sonu, dolar kuruyla birlikte maliyetlerin de artmasıyla, kapanma kararı aldı.

83 haftadır okurlarıyla buluşan Sözcü Hafta Sonu'nun kapanma kararı gazetede böyle duyuruldu:

"SÖZCÜ HaftaSonu, geçen yıl pandemi sürecindeki sokağa çıkma yasakları döneminde yayın hayatına başladı. 83 hafta boyunca okurlarıyla buluşan HaftaSonu, büyük bir ilgi ve beğeni topladı. Ancak, Euro ile ithal edilen gazete kağıdındaki fiyat artışı ve üstüne bir de kurdan kaynaklanan artış eklenince, baskı maliyetleri inanılmaz boyutlara ulaştı. Kurdaki baş döndüren oynaklığa ve artan maliyetlere yetişemediğimiz için, severek okuyup sahip çıktığınız HaftaSonu Gazetesi'nin yayın hayatına bugün, elinizde tuttuğunuz bu sayıyla son veriyoruz. HaftaSonu'ndaki dopdolu içerikler, farklı haberler ve röportajları bundan sonra, amiral gazetemiz SÖZCÜ'nün cumartesi ve pazar günkü sayılarında bulacaksınız. SÖZCÜ'nün her zamanki zengin haberlerinin yanı sıra bu içerikleri de keyifle okuyacaksınız. Bugüne kadar verdiğiniz destek için çok teşekkür ediyoruz."

"AKP VE MHP ÜÇ BEŞ RANTİYER İÇİN YIKARAK GİDİYOR"

Korkusuz yazarı Barış Yarkadaş da kişisel sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda Sözcü Hafta Sonu'nun 'döviz kuru' nedeniyle yayın hayatına son verdiğini duyurdu. Yarkadaş, şu ifadeleri kullandı:

"AKP - MHP ortaklığının beceriksiz, iş bilmez ve umursamaz tavrı, SÖZCÜ HAFTA SONU’nu vurdu. Dövizin fırlaması, TL’nin ise değer kaybetmesi yüzünden kurlar maliyetleri artırınca, SÖZCÜ HAFTA SONU Gazetesi, yayın hayatına son verdi. AKP ve MHP üç beş rantiyer için yıkarak gidiyor."

Mehmet

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER