“Türkiye'de birçok gazeteci tutuklu“

“Türkiye'de birçok gazeteci tutuklu“
Basın hakları konusunda dünyanın en saygın uluslararası basın kuruluşlarından biri olarak kabul edilen Gazetecileri Koruma Komitesi(CPJ), 2010 yılı "Basına Saldırı Raporu" açıklandı.
Pakistan'ın gazeteciler için en tehlikeli yerlerden biri olduğu belirtilen raporda bu ülkede 8 gazetecinin geçtiğimiz yıl öldürüldüğü vurgulandı.

Birleşmiş Milletlerde düzenlenen basın toplasında açıklanan yıllık raporun Türkiye ile ilgili bölümünde, Türkiye'de basın hakları ve gazetecilerin çalışma koşulları ile ilgili olumsuz görüşlere yer verildi. Açıklanan yıllık raporda, Türkiye'de gazetecilere, anti terör, hakaret ve güvenlik yasaları çerçevesinde çok sayıda dava açıldığı, birçok gazetecinin tutuklandığı, yargı sürecinin uzadığı ve bazılarının hapiste olduğu belirtildi.

Raporda, Doğan Gurubu'nun hükümetin hoşuna gitmeyen tarzda yapılan bazı yayınlarından dolayı bu gurup için vergi incelemesi başlatıp, 3.8 milyar dolar vergi cezası kestiği ve bu cezanın siyasi bir karar şeklinde yorumlandığı görüşüne yer verildi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.