24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı

Cumhuriyet Halk Partisi Silivri İlçe Başkanı Suna Göçengil yaptığı yazılı basın açıklamasında basın mensuplarının Gazeteciler ve Basın Bayramını kutladı. Göçengil açıklamasında şu ifadelere yer verdi;

24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı
“Türk basınında sansürün kaldırmasının üstünden tam 107 yıl geçti ve o günden bu yana 24 Temmuz tarihi ‘Gazeteciler ve Basın Bayramı’ olarak kutlanmakta. Öncelikle tüm emekçi basın mensubu arkadaşlarımızın ben bugününü kutluyor, çalışmalarında başarılar diliyorum.
Dünyada demokrasinin işlemesine katkı sunan en önemli kurumlardan ve çağdaş, demokratik hayatın vazgeçilmez unsurlarından biri de basındır. Basınımız Kamuoyuna tarafsız, doğru ve hızlı biçimde bilgi ve haber vererek, toplumu aydınlatıp, meslek ilkelerine, kişilik haklarına saygı çerçevesinde çalışmalarını sürdürmekle görevlidir. Fakat günümüzde maalesef ki düşünce ve ifade özgürlüğü ülkemizde sıkıntılı bir döneme girmiş ve sıkıntılı bir süreç yaşamaktadır. Gazeteciler, yazarlar kısaca basın mensupları iktidarın çeşitli yollarla müdahalesi ve baskısı altında görevlerini yerine getirmektedir. Bizler Cumhuriyet Halk Partililer olarak basın örgütleriyle birlikte her zaman basınımızın düşünce ve ifade özgürlüğü konusundaki mücadelesine destek olacağımızı bildiririz.
Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ünde ifade ettiği gibi; “Gazeteciler, gördüklerini, düşündüklerini, bildiklerini samimiyetle yazmalıdır.” 
Bu duygu ve düşüncelerle, basında sansürün kaldırışının 107. Yılında tüm basın mensuplarının 24 Temmuz Basın Bayramlarını en içten duygularımla kutluyor, çalışmalarında başarılar diliyorum.

Güncelleme Tarihi: 24 Temmuz 2015, 16:08
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER