AK PARTİ RANDEVU VERMEDİ

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, seçim öncesi sözü verdiği siyasi parti il başkanlarını ziyaret toplantılarına, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu ile bir araya gelerek başladı. AK Parti'nin kendilerine randevu vermediğini ifade eden İmamoğlu, "MHP'den de henüz dönüş almadık" açıklamasını yaptı

AK PARTİ RANDEVU VERMEDİ
İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, seçim öncesi sözü verdiği siyasi parti il başkanlarını ziyaret toplantılarına, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu ile bir araya gelerek başladı. İkili, Şişhane'deki CHP İstanbul İl Başkanlığı'nda buluştu. Kaftancıoğlu, toplantının basına açık bölümünde İmamoğlu'na, seçim kampanyasına yönelik yardım kampanyası sırasında kendilerine ulaşan bir kumbara ve duygu yüklü satırlardan oluşan bazı mektupları, 'Emanet' diyerek hediye etti. İmamoğlu da "Emekçileri seversiniz" diyerek, İSMEK'li bir kadının yaptığı Kız Kulesi'nin işlendiği el işi bir seramiği Kaftancıoğlu'na verdi.


Siyaset normalleşmeli

Ziyarette ilk açıklamayı yapan İl Başkanı Kaftancıoğlu, "Bugün, Belediye Başkanımızın bizleri ziyareti çok kıymetli. Bildiğim kadarıyla tüm siyasi parti başkanlıklarına ziyarette bulunacak kendileri. Bu siyasetin normalleşmesi ve aslından bundan sonra devam etmesi anlamında daha da kıymetli. Yaklaşık 18 aydır il başkanıyım. İsterdim ve arzu ederdim ki, belediye başkanımızdan önceki belediye başkanlarımızda da benzer ziyaretlerimiz olsun. Kendileri, siyasi partileri ziyaret etsinler. Kentin sorunlarını varsa, güzelliklerini birlikte konuşarak, paylaşarak çözelim. Bu siyasi iletişimi devam ettirelim arzusu beklediğim bir şeydi. Belediye Başkanımızın bu ziyaretiyle, böyle olacağının hissettirilmesi bakımından çok kıymetli" dedi.

Devamlı diyalog olsun

"Kendi mensubu olduğum partideyim" diyen İmamoğlu ise "Ama bugünkü ziyaretimin biraz daha, siyasi partileri bakışımızın bir başlangıç ziyareti. Bu talebimizi ilk etapta Meclis'te grubu bulunan bütün siyasi partilerden talepte bulunarak yola çıktık. Bugün CHP'deyiz. Diğer partilerden randevularımız, girişimlerimiz var. Girişimlerimizin devam ettiği partilerimiz var. Bu bağlantı ve diyalog devamlı olsun. Bu uygulananın örnek olduğunu düşünüyorum. Asla vazgeçmeyeceğimiz bir uygulama olacak. Kim ne düşünürse ne yaparsa yapsın, önemsediğim yok. Ben şahsen toplumun adına doğru adım atıyorsak gerisini düşünmenin önemli olmadığını hissediyorum. Bu bağlamda, il yönetimiyle bir değerlendirme yapacağız. Partimden bulunmaktan büyük gurur ve onur duyuyorum" şeklinde konuştu.

Umarım bir gün vazgeçerler

Başarılı geçen kampanya süreci nedeniyle tüm il yönetimine teşekkürlerini ileten İmamoğlu, daha sonra gazetecilerin sorularını cevapladı. İmamoğlu, "AKP ve MHP'den randevu aldınız mı?" şeklindeki soruya, "MHP'den henüz dönüş almadık. AK Parti bize randevu vermedi. Ama girişimlere devam edeceğiz. Bu bizim yaptığımız uygulananın bir eksikliği değildir. Uygulamayı güzel yaptık. Diğer tavırla ilgili belki, kişisel bir tavırdır. Bilemem. Belki siyasi bir tavırdır. Ama dediğim gibi, çocukların ve gençlerin, bu şehrin insanlarının beklentisinin gerisinde bir uygulamadır. Geri bir uygulamadır. Bu manada, tekrar düşünmelerini tavsiye ediyorum. Bizim davetimiz hala geçerli ve açıktır. Bunu açıkçası vermezlerse eğer, AK Parti için şimdilik konuşuyorum. Yenilemeye devam edeceğim. Umarım bir gün vazgeçerler" yanıtını verdi.

Konuşabilmemiz lazım

"Bu teklifinizi ret mi ettiler?" diye sorulması üzerine İmamoğlu, "Yani şöyle biz yazı ile talep ettik. Daha sonra telefonla talep ettik. Ama randevu vermeyeceklerini ifade ettiler. Bu bir reddediş mi değil mi, zaman içerisinde göreceğiz. Sanırım İl Başkanımız da seçim döneminde bu uygulamayı yaptı. Randevu verenlerle buluştu, vermeyenlere gidemedi. Buluşalım ya. Böyle konuşalım. Buluşmadan, birbirimizin gözünün içine bakmadan düşündüklerimizin ya da siyasi manevra olarak, kafamızda kurnazca kurguladığımız cümlelerin ve kavramların inanın yüzde 70'ini çöpe atarız. Kalan yüzde 30'u da bizim gerçeklik payımızdır ve siyasete kalite getirir. Buluşmaktan, tartışabilmekten, konuşabilmekten asla ve asla sakınmamamız lazım. Bakın 6 ay boyunca ısrar ettik ve 17 yıl sonra bir televizyon münazarasını bu ülkeye hediye ettik. Doğdu doğalı hiçbir münazara görmemiş bir gence, TV'de de tartışılıyormuş hissini verdik. Yarın öbür gün, farklı düşüncelerde de olsalar birlikte konuşmalarına yansıyacak bir gelişme olacaktır. Diyalog, dünyanın en kıymetli hissi. O bakımdan biz talebimize devam edeceğiz" dedi.

Cumhurbaşkanı'ndan randevu isteyeceğim

İmamoğlu'na, "Seçim meydanlarında dillendirdiğiniz Sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı makamınıza davet edecek misiniz? Seçim sürecinde rakibiniz Binali Yıldırım size çay davetinde bulunmuştu. Siz de makamınızda bu buluşmanın gerçekleşebileceğiniz söylemiştiniz. Sizden bir randevu bekliyor gibi geldi bize" şeklinde bir soru da yöneltildi. İmamoğlu, bu soruyu da, ''Sayın Cumhurbaşkanı'nı ben makama davet etmedim, aksine ben randevu talebinde bulunacağım dedim. Ki doğrusu da o. Kendileri bu ülkenin seçilmiş Cumhurbaşkanı. Randevu talebine bulunacağım. Ondan sonra da bu ziyarette kendisi de uygun olursa davet de ederim. Yurt dışında olduğu için henüz davetimi yapmadım. TV yoluyla yaptım fakat fiili olarak randevu talep etmedim ama şimdi edeceğim. Ülkenin hangi kamu kurumu olursa olsun, fikirsel farklılıklarımız da olsa, hangi siyasi parti olursa olsun, hizmet etme konusundaki ziyaretlerimize, samimi çabamıza devam edeceğiz. Bundan sakınmayacağız. Binali Bey'le ilgili de şöyle; bu olay, televizyonda geçen bir çay davetiydi. "Sizi çaya davet ediyorum" dedi ve TV programı bitti. "Ben sizi çaya davet ediyorum" derseniz, bu eksik bir davettir. Net bir yere davet olmayınca ben, meydanlarda bu davetin netleşmesini talep ettim. Hatta, "Lütfen seçim gününe kadar olsun, sonra anlamı olmaz. Buna seçim günü de dahil. Oyumuzu kullanır, sonra oturur bir yerde çayımızı içeriz, haber bekliyorum" diye, İstanbul'un her yerinden bağıra çağıra söyledim. Daha ne yapabilirim, bilmiyorum. Ama bana bir geri dönüş olmadı. Sonrasında, "Ben çay davetimi yaptım ama Ekrem Bey yoğundur, şimdi işleriyle uğraşacak" diye bir ifadesi oldu. Ben, bu çay davetinin süresinin dolduğunu düşünüyorum. Şimdi ben onu kahveye çevirdim ve İBB'nin Saraçhane binasına kendilerini davet ediyorum. Hem kahve içelim hem ağırlayalım hem İstanbul'la ilgili düşüncelerini alalım. Bizim ne yapacağımızı anlatalım. Kendilerini layıkıyla ağırlamak istiyorum. Kahve ikram etmek istiyorum. 40 yıl hatırı olsun. Onu yaşayalım istiyorum. Ben bunun üzerine çıkacağım diyorsa, beni yemeğe davet etsin, yemekte o zaman" şeklinde yanıtladı.

İkinci resmi ziyaret Orgeneral Aysever'e

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, 23 Haziran seçimleri sonrasında ilk resmi ziyaretini, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya’ya yapmıştı. İmamoğlu, dün de 1. Ordu Komutanı Musa Avsever’i Selimiye Kışlası’nda ziyaret etti. İmamoğlu ve Org. Avsever, basına kapalı gerçekleştirilen görüşme öncesinde kışla içerisinde anı fotoğrafı çektirdi. Org. Avsever ile İmamoğlu, bir süre araçla kışlayı dolaştı. Org. Avsever, kışlanın tarihi ve askeri işleviyle ilgili İmamoğlu’na teknik bilgiler verdi. Daha sonra kışla içine geçen ikili, burada keyifli bir sohbet gerçekleştirdi. Org. Avsever, İmamoğlu’na çerçeve içerisinde bir Türk Bayrağı hediye ederken, İBB Başkanı da 1. Ordu Komutanı’na, Kız Kulesi ve Boğaz Köprüsü temalı kara kalem bir tablo takdim etti.

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2019, 08:46

Zeynep Vural

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER