Avrupa Birliği Dış İlişkiler Yüksek Temsilcisi Josep Borrell: Rusya bizi bölmeye çalışıyor

AB Dış İlişkiler Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, Rusya ziyareti dönüşü Avrupa Parlamentosu'nda yaptığı konuşmada Rusya'ya yönelik açıklamalarda bulundu.

Avrupa Birliği Dış İlişkiler Yüksek Temsilcisi Josep Borrell: Rusya bizi bölmeye çalışıyor

Rusya ziyareti sonrası Avrupa Parlamentosu üyelerinin çoğundan Rusya'ya karşı Rus muhalif lider Aleksey Navalni'nin tutuklanması ve protestolarda polisin tutumuna karşı yeterli tepkiyi göstermediği için eleştirilen ve istifası istenen Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, Parlamento'da yaptığı konuşmada Rusya ile ilişkilere değindi.

Rusya ile ilişkilerde bir dönüm noktasında olduklarını vurgulayan Borrell, "Önce bu sorunları 22 Şubat’ta Dış İşler Konseyi’nde tartışacağız. Bu ilerideki rotamız için bir rehber olacak ve yaptırımlar da dahil sonraki adımlar üye devletlere kalacak" değerlendirmesinde bulundu.

Rusya'nın hala Avrupa Birliği'nin en büyük komşusu olduğuna dikkat çeken Josep Borrell, "Sürekli birbirimize meydan okumamızı durduracak yöntemler bulmalıyız" şeklinde konuştu.

Rusya bizi bölmeye çalışıyor

Konuşmasında "Rus toplumu ile birarada olmalıyız." değerlendirmesi yapan Borrell, Rusya büyük bölümü Avrupalı olan bir ülke ve Rusya nüfusunun büyük bir çoğunluğu Avrupa Birliği ile güçlü bağlarını sürdürmek istiyor ve samimi demokratik inançlar besliyor. Onlara sırtımızı dönmemeliyiz. Bu sorunlarda gelişme katedecek yollar bulmalıyız ve bunu yaparak birliğimizi ve kararlılığımızı korumalıyız" diye devam etti.

Rusya'nın Avrupa Birliği'ni bölmeye çalıştığını söyleyen Josep Borrell, "Ziyaretim sırasında bu hedef çok açık biçimde görüldü. Bu tuzaklara düşmemeliyiz" ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 11 Şubat 2021, 01:33
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER