Bahçeli'den 'seçime hazır olun' talimatı

Bahçeli, parti yöneticilerine 'erken seçime hazır olun' talimatı verdi

Bahçeli'den 'seçime hazır olun' talimatı
 MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin Nevşehir İl İstişare Toplantısı'na katıldı ve partililere erken yapılacak bir seçime hazır olmaları talimatını verdi.

Seçim startını dün Kırıkkale ve Kırşehir ziyaretiyle veren Devlet Bahçeli, bugün Nevşehir, Aksaray ve Niğde gezisine çıktı. Bahçeli ve parti yöneticileri gezinin ilk durağı olan Nevşehir'de, MHP Nevşehir Milletvekili Mehmet Varol ile il ve ilçe yöneticileri tarafından kent girişinde karşılandı. Konvoy eşliğinde kente giren Bahçeli, toplantının düzenlendiği Kapadokya Kültür ve Sanat Merkezi'ne geldi.

Buradaki toplantıya MHP Genel Sekreteri İsmet Büyükataman, Genel Başkan Yardımcıları Oktay Öztürk, Celal Adan, Mevlüt Karakaya, Zühal Topçu, Kadın Kolları Genel Merkez Sorumlusu Nevin Taşlıçay, Kırıkkale Milletvekili Seyit Ahmet Göçer ile birlikte çok sayıda partili de katıldı. Basın mensupları görüntü aldıktan sonra salondan çıkarıldıktan sonra MHP İstişare Toplantısı başladı.

Burada partililere seslenen Devlet Bahçeli, 7 Haziran seçim sonuçlarını değerlendirdi ve son siyasi gelişmelere yönelik görüşlerini açıkladı. Bahçeli'nin toplantıda Türkiye'nin içinde bulunduğu siyasi durumu analiz ettiği, koalisyon kurma çalışmalarıyla ilgili görüşlerini aktardığı ve parti örgütüne seçime hazır olmaları talimatı verdiği belirtildi.

Yaklaşık bir saat süren toplantı çıkışında gazetecilerin sorularını yanıtsız bırakan Devlet Bahçeli, yanındaki pati yöneticileriyle birlikte Niğde'ye gitmek üzere kentten ayrıldı.

BAHÇELİ: SEÇİMDEN EN BAŞARILI MHP ÇIKTI

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Kapadokya Kültür ve Sanat Merkezi’nde Nevşehir İl İstişare toplantısında yaptığı konuşmada,seçimlerin üzerinden 46 gün geçtiğini, ancak henüz yeni hükümetin kurulamadığını söyledi.

Ülkedeki tüm kurum ve kuruluşların olduğu gibi siyasi partilerin de seçimde ortaya çıkan millet iradesini doğru okuması gerektiğini anlatan Bahçeli, şöyle dedi:

"Seçimler, 13 yıl boyunca ülkeyi yöneten zihniyetin tek başına iktidar olanağını ortadan kaldırmıştır. Millet, tek başına hiçbir partiye iktidar olma şansını vermemiştir. Ülkemizde ara dönemler haricinde 13 koalisyon hükümeti kurulmuştur. Bu seçimde de koalisyon hükümeti kurma gereği doğurmuştur. 7 Haziranda yapılan genel seçimlerden kim ne derse desin, kim nasıl yorumlarsa yorumlasın en başarılı çıkan parti MHP’dir. Biz seçimden yüzde 3.5 oy artışı ile yaklaşık 7 milyon 500 bin oy alarak 80 milletvekili kazandık. Birileri bir proje ile bir partiyi öne çıkarmaya çalışıyor. Bu bir projedir. Bu projede 21 tane çeşitli parti bir araya gelmiştir."

Devlet Bahçeli, millet iradesini her zaman baş üstünde tuttuklarını anlatarak, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Meclis'te 4 siyasi parti bulunmaktadır. Bir tanesi ülkeyi yaklaşık 13 yıldır tek başına yöneten önceki seçimlerde 327 ile 341 arasında vekil çıkaran AKP’dir. 7 Haziran seçimlerinde ise 258 vekil çıkarmıştır. Yüzde 9 civarında oy kaybı yaşamıştır. İkinci parti 132 vekil çıkaran CHP’dir. Diğeri MHP 80 vekille, PKK’nın siyasi uzantısı olan bir parti ise 80 vekille temsil hakkı kazanmıştır. Bu tablodan tek başına bir iktidar çıkmıyor. Bazı iktidar modelleri çıkabilir. Bunlardan biri AKP’nin azınlık hükümeti kurmasıdır. Buna bir engel yoktur. Diğeri CHP ile birlikte kurabilirler. Diğer bir koalisyon hükümeti ise AKP ile çözüm ortağı HDP arasında olabilir. Veya AKP-CHP-HDP şeklinde çok geniş bir koalisyon olabilir. Bu koalisyon denklemlerinden biri olabilir."
Güncelleme Tarihi: 23 Temmuz 2015, 17:16

Zeynep Vural

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER