Bahçeli:  Meclis’te olacağız

Türkiye’nin kaosa sürüklenmemesi gerektiğini söyleyen MHP Genel Başkanı, “Başbakan Erdoğan’ı sorumlu davranmaya davet ediyorum” dedi

Bahçeli:  Meclis’te olacağız

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin İstanbul Milletvekili Engin Alanın tahliye talebinin reddedilmesini, Meclise meydana okuma olarak nitelerken Buna rağmen MHP Mecliste olacaktır. MHPnin millet egemenliğine aşırı saygısı partisinin isminden kaynaklanır. CHPliler ve BDPli bağımsızlar da Meclise gelmeliler, gelmemeleri yanlış olur, Türkiye kaosa itilmemeliçağrısı yaptı. Çözüm için siyaset kurumunu devreye girmeye çağıran Bahçeli, en büyük görevin AKP hükümetine düştüğünü ifade etti. Bahçelinin değerlendirmeleri, ana başlıklarıyla şöyle:

MHP'den çok sert açıklama


"Sayın Mustafa Balbay ve Sayın Engin Alan’ın tahliye taleplerini reddeden mahkeme kararları..."


MHP'den İstanbul Milletvekili seçilen Balyoz Davası'nın tutuklu sanığı emekli Korgeneral Engin Alan'ın tahliye talebinin oybirliğiyle reddedilmesinin ardından MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli yazılı bir açıklama yaptı.

Yapılan açıklamada "12 Haziran 2011 seçimlerinde milletvekili seçilen Sayın Mehmet Haberal, Sayın Mustafa Balbay ve Sayın Engin Alan’ın tahliye taleplerini reddeden mahkeme kararları, milli iradeye saygı, Türk demokrasisi, hukuk devleti ve yargı bağımsızlığı açısından esef verici bir garabettir.

AKP iktidarının vesayeti altında siyasallaşan güdümlü yargının hazin bir örneği olan bu kararlarla, egemenliğin yegane kaynağı olan milli iradeye, demokrasiye ve Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne meydan okunmuştur.

Türkiye, milli iradeyi hiçe sayan, tanımadığını ilan eden hukuk dışı bir yargı müdahalesiyle karşı karşıyadır.

Adalete olan güven duygusu çok ağır yara almıştır.

Milli irade gaspı olan bu kararlarla yargı krizi, demokrasi krizine ve siyasi krize dönüşmüştür.

Bu vahim durum karşısında Sayın Cumhurbaşkanı’nın, Başbakan ve AKP yöneticilerinin sessiz, suskun ve tepkisiz kalmaları, ileri demokrasi anlayışlarının ne olduğunun hazin bir göstergesidir.

Bugün yaşanan krizin hukuki süreçler içinde aşılamaması halinde siyaset kurumu bu duruma müdahale etmek zorundadır.

Bunun için yapılması gereken, mahkemelerin keyfi yorum ve tasarruflarının önüne geçmek için gerekli yasal düzenlemelerin TBMM’nin öncelikli konusu olarak biran önce hayata geçirilmesidir.

Burada en büyük görev ve sorumluluk Meclis çoğunluğu nedeniyle Başbakan’a ve AKP’ye düşmektedir.

Başbakan’ı bu konuda sorumlu davranmaya ve gerekli girişimleri başlatmaya davet ediyorum." denildi


YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER