CHP Genel Başkan yardımcısı Perihan Sarı, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününü kutladı

CHP Genel Başkan Yardımcısı Perihan Sarı, “Basın emekçileri, bu özgürlük alanının, etkin özneleri; çağdaş demokrasilerin prometheuslarıdır.” dedi.

CHP Genel Başkan yardımcısı Perihan Sarı, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününü kutladı

CHP Genel Başkan yardımcısı Perihan Sarı, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle yaptığı açıklamada:

“Herkes bilgi edinme ve haber alma; düşünme ve düşüncesini özgürce ifade edebilme hakkına sahiptir. Evrensel insan haklarının bu temel ilkelerinin yaşama uyarlanmasında basın en güçlü araçlardan biridir. Bu yanıyla, basın, demokrasilerin vazgeçilmez bir kurumu, iktidarın gücünü kamu adına denetleyen bir erktir.

Basın aynı zamanda yurttaşlık hakkının gereği ve ayrılmaz parçası olarak bir özgürlük alanını da tanımlar. Basın özgürlüğü, temel insan haklarının korunması, sakınılması ve geliştirilmesinde de etkin bir işlev üstlenmektedir.

İktidarın gücünü sınırlamak, halkın çıkarlarını savunmak, halkın bilgi edinme hakkını korumak, kamuoyunun sağlıklı bir biçimde oluşumunu sağlamak, basın emekçilerinin çabası ile gerçekleşmektedir.

Olaylar, durumlar, akımlar ve iktidar karşısında, gazetecilerin tarafsız kalma zorunluluğu, bu çabayla çelişen bir durum değildir. Basın emekçileri, bu özgürlük alanının, etkin özneleri; çağdaş demokrasilerin prometheuslarıdır. İktidarın gücünü sınırlama çabası, insanların aydınlanması için tanrılardan ateş çalmaktır. Prometheus olmanın bedeli ise tarihin her döneminde, ağırdır.

Bugün ülkemizde, benliğini ve kalemini koruyan, özgürlüğünü sakınan her gazeteci bedel ödemektedir. Hak ve özgürlükleri savunan, çağdaş değerleri arayan herkese bedel ödetilen, antidemokratik bir tutum ve anlayış yerleşmektedir. Halkın haber alma, düşünce ve kanaatlerini özgürce oluşturma, geliştirme ve ifade edebilme hakkı bu gün kullanılamaz durumdadır. Tutuklu gazeteciler, içinde bulunduğumuz bu antidemokratik durumun somut kanıtıdır.

Ülkemizde bedel ödenen değil, hesap sorulan / hesap verilen bir değerler sistemi olarak demokrasiyi yüceltmek, temel insan hakları mücadelesinin bir parçasına dönüşmüştür.

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle, basınımızın her kademesinde çalışan basın emekçilerini, mesleklerini yaparak; onurlu, erdemli ve meslek etiğini gözeterek yürüttükleri insan hakları mücadelesi nedeniyle kutlar; başta İzmir Milletvekilimiz Mustafa Balbay olmak üzere tutuklu gazetecilerin yaşadıkları hukuksuzluğun sona ermesini bekler;  ülkemizin aydınlanmasına yaptıkları katkı nedeniyle en derin şükranlarımı sunarım.” dedi.

 


Güncelleme Tarihi: 09 Ocak 2013, 23:32
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER