CHP'Lİ ŞEKER; NÜFUS ARTIŞ HIZIMIZ GERİLEDİ...

CHP İstanbul Milletvekili ve Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu üyesi Dr. Ali Şeker, TUİK tarafından açıklanan doğum verilerini değerlendirdi. 

CHP'Lİ ŞEKER; NÜFUS ARTIŞ HIZIMIZ GERİLEDİ...

 Geçtiğimiz Şubat ayında yine TUİK tarafından açıklanan nüfus artış hızı verilerini hatırlatan CHP’li Şeker, “Yıllık nüfus artış hızı, 2019'da binde 13,9 iken 2020'de binde 5,5'e gerilemişti. Son 10 yılın nüfus verileri değerlendirildiğinde, en düşük nüfus artış hızı 2020 yılında yaşanmış. Toplam doğurganlık hızı da 2001 yılından bu yana en düşük seviyeye inerek 1.76’ya kadar gerilemiş. Bu tablonun baş sorumlusu AKP ve AKP’nin başarısız sosyo-ekonomik politikalarıdır” dedi. 

2020 yılı genelinde canlı doğan bebek sayısı 2020 yılında 1 milyon 112 bin 859 olarak açıklandı. TÜİK’in açıkladığı 2020 yılı doğum istatistiklerine göre toplam doğurganlık hızı 2001’den bu yana en düşük seviyeye indi. Toplam doğurganlık hızı, 2001 yılında 2,38 çocuk iken 2020 yılında 1,76 çocuk olarak gerçekleşti yani toplam doğurganlık nüfusun yenilenme düzeyi olan 2,10'un altında kaldı. Şubat ayında açıklanan nüfus verilerine göre de ülke nüfus artış hızında sert bir düşüş yaşanmış, yıllık nüfus artış hızı, 2019'da binde 13,9 iken 2020'de binde 5,5'e gerilemişti.           

Nüfus artış hızında yaşanan düşüşün sebeplerine ilişkin Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay'ın yanıtlaması istemiyle Meclis Başkanlığı'na bir soru önergesi yönelttiğini söyleyen CHP’li Şeker, “Ancak ne yazık ki toplumun bugününü ve yarınını yakından ilgilendiren böylesi önemli bir konu ‘Cumhurbaşkanlığının görev ve yetkisinde değil’ denilerek adeta cevapsız bırakılmıştır. Oysa içinde bulunduğumuz iklimi 19 yıllık AKP iktidarı yarattı. Gençlerin yüzde 28.3’ü ne eğitim alabiliyor ne bir işte çalışabiliyor. Gençlerde işgücüne katılma oranı da düşüyor. Gençlerin işgücüne katılım oranı 2019'da yüzde 44,4 iken 2020'de yüzde 39,1 oldu. Genç kadınlarda bu oran 2019'da yüzde 32,6 iken 2020'de yüzde 27,5’e kadar geriledi. Gençlerde işsizlik oranı yüzde 25,3. Genç kadınlarda bu oran %30,3. Hal böyle iken, AKP gençlerin yarınlarını, umutlarını, hayallerini, hedeflerini çalmıştır” diye konuştu.

Gençlerin geleceklerinin çalındığını söyleyen CHP'li Şeker, "Resmi verilere göre 18-24 yaş grubundaki genç nüfus içinde kendini mutlu olarak beyan edenlerin oranı 2019 yılında yüzde 56,7 iken geçen yıl yüzde 47,2’a kadar geriledi. Gençler mutsuz, gençler umutlarını yitirmiş durumda. Ülke gençliği bu karanlık tabloda geleceklerini yurtdışında aramak zorunda bırakılıyor. 2019 yılında 1042 hekim, 2020 yılının ilk 9 ayında 702 hekim yurtdışında çalışmak için izin belgesi almış. Yalnızca genç hekimler, genç mühendisler değil, umutları çalınan tüm gençler geleceklerini kurmak için her zamankinden çok çabalamak zorunda bırakılıyor. Türkiye tarihinin en kötü nüfus artış hızı yaşanırken bu tablonun sorumlusu gençlerin işine, aşına göz diken; onlara sevdikleriyle bir gelecek kurabilecek ekonomik imkanı tanımayan AKP politikalarıdırNe yazık ki gençler AKP'nin gençleri yok sayan politikaları yüzünden buruk bir 19 Mayıs kutluyor" dedi.

CHP'li Şeker, "Aşı ile önlenebilen bir salgın sebebiyle her gün bir uçak dolusu insanımızı kaybediyoruz. Neden? Çünkü Hazine tamtakır, aşıya verilmesi gereken para yandaş inşaat şirketlerine, elektrik şirketlerine aktarılıyor. Esnaf haftalardır kepenk açamıyor, zar zor açabilen de çoğu günü siftahsız kapatıyor. Böyle bir ortamda gençler ne yazık ki hayatlarını bir düzene koyup, yarınlarına umutla, güvenle bakamıyor, evlenip yuva kuramıyor” eleştirisinde bulunarak "Cumhurbaşkanı helallik isteyerek meselenin kapanacağını sanıyorsa, yanılıyor. İcra dosyaları mahkeme kalemlerine sığmaz hale geldiyse, esnafın cebinde evine ekmek alacak para dahi kalmadıysa, gençler işsiz, aşsız, umutsuz şekilde günü geçirmeye çalışıyorsa tek çözüm erken seçimdir” dedi.

Mehmet

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER