CHP'den yemin kararı

CHP grup toplantısından “yemin etmemeye devam” kararı çıktı. Antalya Milletvekili Deniz Baykal, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun açıklamasını beklemeden grup salonundan ayrıldı. CHP'den '15 Temmuz yemin için son tarih. Yok sayılırlar ara seçim olur.' açıklaması yapan AK Partili Mustafa Elitaş'a da cevap geldi: 'Ara seçim zorlanırsa onu da boykot edeceğiz. CHP ara seçime hiç girmeyecek.' Ayrıca Kılıçdaroğlu konuşmasında 16 maddelik bir demokrasi manifestosunu açıkladı.

CHP'den yemin kararı

CHP lideri Kılıçdaroğlu'nun konuşması:

Biz Türkiye’de demokrasinin eksiksiz uygulanması için her bedeli ödemeye hazırız. Tehdide ve şantaja asla ve asla boyun eğmeyeceğiz. Biz bir demokrasi mücadelesi veriyoruz, insan hakları mücadelesi veriyoruz. Seçme ve seçilme hakkının önündeki engelleri kaldırma mücadelesi veriyoruz.
 

Milli iradenin önündeki engellerin kaldırılması mücadelesi veriyoruz.Baskıcı değil özgürlüğün olduğu bir rejimi savunuyoruz. Biz tek adamın egemen olduğu bir ülkeyi değil yurttaşların egemen olduğu bir ülkeyi savunuyoruz. Biz bu tavrımızı niçin böyle geliştirdik. Madde madde bunları gerekçelendireceğim.
 
 
Madde 1- Milli İrade tutuklu, CHP  bu demokrasi ayıbın içine sindiremediği için yemin etmiyor.
Madde 2- CHP, ülkemize çok partili rejimi ve demokrasiyi getiren parti olarak, demokrasinin, hukuk devletinin, güçler ayrılığının ve milli iradenin ayaklar altına alınmasına karşı çıkıyor.
Madde 3- CHP, güçler ayrılığı ilkesine inanıyor. Yargı vesayetini de, yargı üzerindeki vesayeti de kabul etmiyor.
Madde 4- CHP her vatandaşın verdiği oya saygılı olduğu ve her yurttaşın oyuna sonuna kadar sahip çıktığı için yemin etmiyor. 
Madde 5- Çok iyi biliyoruz ki, vatandaşın verdiği oya sahip çıkmak demokrasiye, seçme ve seçilme hakkı ile milli iradeye sahip çıkmaktır. 
Madde 6- CHP olarak şunu açık ve net olarak söylüyoruz; Kendi yurttaşının oyuna sahip çıkmayan, çıkamayan bir parlamento, ülkesinin çıkarlarına da, demokrasiye de, temel hak ve özgürlüklere de, milli iradeye de sahip çıkamaz.
Madde 7 - CHP, Türkiye Cumhuriyeti Hükümetlerinin imzaladığı uluslar arası anlaşmalara, sözleşmelere saygı duyar. Bu saygının gereği olarak Anayasa’nın 90. maddesinin hayata geçirilmesinin, uygulanmasının gerekliliğine inanır.
Madde 8 - CHP insan haklarını, demokrasiyi her yerde ve her koşulda savunur.
Madde 9 - CHP, Milli iradenin sonucu olarak tecelli eden seçme ve seçilme hakkını askıya alan, uluslar arası hukuk anlayışına ters düşen uygulamalara da karşı çıkar.
Madde 10- CHP Parlamento’nun işlevini el kaldırıp indirme olarak görmemektedir. Yürütme organının her dediğini koşulsuz olarak yerine getiren bir parlamento, sağlıklı çalışan bir parlamento değildir. CHP, güçler ayrılığı ilkesine inancının gereği olarak yargının, ya da yürütmenin yasama organına  müdahalesini kabul etmez. 
Madde 11- CHP haklarında hiçbir mahkumiyet kararı bulunmayan ve TBMM’ye gelip yemin etmeleriyle ilgili olarak da, hiçbir hukuksal  engel bulunmayan milletvekillerinin  hapishanelerde tutularak  parlamentoya getirilmemesini, yemin etme haklarını kullanmalarının engellenmesini demokrasi ayıbı olarak görür.
Sormak istiyorum, her tür yasal prosedüre uygun olarak halkın oylarıyla seçilip gelen milletvekillerinin yemin   etmeleri engellenerek, hukuksuz bir şekilde hapiste tutulmasını hangi vicdanla bağdaştıracağız. CHP, Recep Tayip Erdoğan’ın parlamentoda olamaması olayında olduğu gibi bu günde,  demokrasi inancının gereği olarak kendisine yakışanı yapıyor ve halkın vicdanı olmayı sürdürüyor.
Madde 12 - CHP, seçimlerden önce “Uzun Tutukluluk sürelerinden şikayet edenlerin”, seçimden sonra bu söylemini rafa kaldırarak, hiçbir hüküm giymemiş milletvekillerinin yemin etmemesini olağan karşılayan iki yüzlü anlayışı şiddetle reddediyor.
Madde 13- Altını çizerek bir kez daha belirtmek istiyorum ki,  CHP tutuklu milletvekillerinin yeminden sonra da yargılanmalarına karşı çıkmamakta, dokunulmazlık veya af istememektedir. CHP sadece ve sadece hukukun üstünlüğünü, TBMM’de halkın iradesinin egemen olmasını, evrensel hukukun gereği olarak seçilen milletvekillerinin yeminlerini ederek yasama görevine katılmalarını istiyor.
Madde 14 - Masumiyet karinesi, hak mücadelesinde insanlık tarihinin en büyük kazanımlarının başında gelmektedir. Mevcut durum bu en temel insan hakkının  en ağır ihlalidir. Biz yasama faaliyetinin saygınlığı bakımından da bu tutumu almaktayız.
Madde 15 - CHP 24. dönem yasama faaliyetinin bu koşullarda, yargının takdiri altında kaldığı inancındadır. CHP Yasama organının ve 550 milletvekilinin bağımsız olmayan yargının  hukuk dışı takdirine ve bu takdirin kapsama  alanı içinde olmasına karşı çıktığı için haklı ve hukuki tavrını sürdürmektedir.
Madde 16 - CHP,  Türkiye’nin itibarının  sadece içerde değil, dışarıda da zedelenmemesi ve yaşanan sorunların aşılması için tüm çözüm önerilerine açıktır. Genel Başkan olarak bunu  bir kez daha altını çizerek vurguluyorum. Çünkü, sorun sadece CHP’nin değil, Türkiye’nin sorunudur.

 
NOTLAR

- Kılıçdaroğlu, grup toplantısnıda ‘bütün kararlar tartışmaya açılsın’ diyen vekillere cevap vererek ‘Ben bugün beşer beşer tüm milletvekillerimizi kabul ederek tepkilerini alacağım.’

- Eğer ara seçimde ısrar edilirse ara seçim boykot edilecek, CHP ara seçime girmeyecek.

ELİTAŞ'A CEVAP

Grup Başkanvekili Muharrem İnce ise sorumuza Elitaş’ın hesabının bir hayal ürünü olduğunu belirterek, “Sayın Elitaş’ın grup başkanvekili arkadaşları bakan oluyor. Kendisi bakan olamadığı için üzüntüsünden gereksiz konuşuyor. Söylediklerine kendisinin bile inandığını sanmıyorum dedi.

HAMZAÇEBİ: Cemil Çiçek İLE GÖRÜŞME OLUMLUYDU

CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, TBMM Başkanı Cemil Çiçek'i ziyaret etti. Hamzaçebi, görüşme sonrası TBMM'de gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Bir soru üzerine, TBMM Başkanı Çiçek ile görüştüğünü ve “hayırlı olsun” dileğinde bulunduğunu ifade eden Hamzaçebi, görüşme talebinin kendisinden geldiğini ifade etti.

Akif Hamzaçebi, “Andiçmeme sorunu”na ilişkin bir soruya ise “Sorunun çözülmesi gerektiği konusunda olumlu bir görüşme oldu” yanıtını verdi. Bir başka soru üzerine, “Meclis Başkanı'nın tavrını olumlu bulduğunu” yineleyen Hamzaçebi, “Olumlu bir izlenim edindim” dedi.

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER