Fransız muhalif lider Marine Le Pen yargıda

Fransa’da aşırı sağcı Ulusal Cephe partisinin lideri Marine Le Pen, nefret söylemi yasasını çiğneme suçlamasıyla mahkemede ifade verdi.

Fransız muhalif lider Marine Le Pen yargıda

Aşırı sağcı lider hakkında açılan davada Le Pen, IŞİD militanlarının vahşetini Twitter’da paylaşmakla suçlanıyor.

Gelecek yıl yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un karşısında yarışması beklenen muhalif lider, 2015 Aralık ayında IŞİD’in Paris’te yaptığı ve 130 kişinin ölümüne yol açan terör saldırısından 3 hafta sonra bir gazetecinin onun partisi ve IŞİD’i karşılaştırması üzerine bazı fotoğraflar paylaşmıştı.

Le Pen’in paylaştığı fotoğraflardan biri James Foley adındaki IŞİD militanları tarafından kafası kesilerek öldürülen bir Amerikalı gazetecinin cesedinin fotoğrafıydı.

Bir diğer fotoğraf ise üzerinde bir tulumla üzerinden tanka ezilerek geçilen bir adamın fotoğrafı, üçüncüsü ise bir kafes içerisinde canlı şekilde yakılan Ürdünlü bir pilotun fotoğrafıydı.

Le Pen fotoğrafları paylaşıp “Daeş bu!” yazmıştı.

3 yıl hapis ve 75 bin euro ceza alabilir

Bu fotoğraflar üzerine yasaları ihlal ettiği iddia edilen Le Pen hakkında dava açılmıştı. Le Pen yasaları çiğnediği iddialarını redderken, suçlu bulunursa 3 yıla kadar hapis cezası ve 75 bin euroya kadar para cezası alabilir.

Kaynak: AFP

Güncelleme Tarihi: 11 Şubat 2021, 12:27
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER