Hangi partilerin adayları İmamoğlu lehine çekiliyor?

Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) İstanbul seçimlerini iptalinin ardından 31 Mart seçimlerinde aday olan siyasi parti temsilcileri partilerinin alacağı karara göre Ekrem İmamoğlu lehine çekilebileceklerini açıkladılar.

Hangi partilerin adayları İmamoğlu lehine çekiliyor?

Aydın, “DSP, YSK eliyle yapılan hukuksuzluklar karşısında sessiz kalmayacak kendine düşeni ve gereğini yapacaktır. Tüm halkımız bundan emin olmalıdır” dedi. Aydın, 31 Mart seçimlerinde 30 bin 817 oy almıştı. DSP yönetimi ise henüz aday çekme gibi bir karar vermediklerini, bununla ilgili 11-12 Mayıs tarihlerindeki toplantılarda karar verileceğini belirtti.


Emekçi Hareket Partisi’nin (EHP) desteğiyle bağımsız aday olarak yarışan Özge Akman da İmamoğlu karşısında yeniden aday olmayacağını açıkladı. Akman seçimlerde 2 bin 430 oy almıştı.
Türkiye Komünist Hareketi’nin desteklediği bağımsız aday Aysel Tekerek de İmamoğlu lehine seçimlere katılmayacağını belirtti. 

Saadet Partisi’nin İBB başkan adayı Necdet Gökçınar da YSK’nin iptal kararının Türk siyasi tarihi açısından olumsuz olduğunu belirtti. Gökçınar, yeniden adaylığına ilişkin ise partinin yetkili kurullarının karar vereceğini, kendisinin ise o zamana kadar çalışmalara devam edeceğini söyledi.


 

Vatan Partisi’nin İBB başkan adayı İlke Yücel de “Yeniden aday olup olmayacağımıza partinin Merkez Karar Kurulu’nda karar verilecek. Ama şunu söyleyebilirim, AKP Türkiye’yi tek başına yönetemiyor. Bir seçim bile yapamıyor. Türkiye’nin önündeki sorunları ağırlaştırıyor” ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 08 Mayıs 2019, 09:23

Zeynep Vural

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER