İşte CHP'li başkanların belediyelerle ilgili Erdoğan'a ilettiği sorunlar

CHP’li büyükşehir belediye başkanları; dün Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın daveti üzerine saraya gitmeden önce CHP Genel Merkezi’nde bir araya geldi.

İşte CHP'li başkanların belediyelerle ilgili Erdoğan'a ilettiği sorunlar
Yurtdışında bulunan Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfi Savaş dışındaki CHP’li 10 büyükşehir belediye başkanı Genel Merkez’de CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun ile yaklaşık 1.5 saat süren bir görüşme gerçekleştirdi.

Edinilen bilgiye göre CHP Genel Başkan Yardımcısı Torun, Erdoğan ile gerçekleştirilecek toplantıda zamanın kısıtlı olacağı gerekçesiyle sorunları ortaklaştırma önerisinde bulundu.


CHP’li büyükşehir belediye başkanları yaşadıkları ortak sorunları maddeler halinde belirledi. Toplantıda yalnızca belediyecilik ve buna bağlı olarak yaşanan mali sıkıntılar ve teknik konularla ilgili sıkıntıların dile getirilmesi benimsendi.

CHP’li büyükşehir belediye başkanarının Erdoğan ile toplantısında hiçbir şekilde siyasi konulara girilmemesi kararlaştırıldı. Cumhuriyet'ten Mahmut Lıcalı'nın haberine göre, Erdoğan ile gerçekleşen toplantı öncesinde CHP’li büyükşehir belediye başkanları adına İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun sözcü olarak sorunları sıralaması ve konuşma yapması da benimsendi.

İletilen konular
-Büyükşehir Belediye Yasası’ndan kaynaklı sıkıntılar yaşanıyor. Özellikle yasada bazı konularda yetki alanının belirsiz olmasından kaynaklı hizmette aksamalar yaşanıyor. Yasadan kaynaklı sıkıntılar çözülmeli.

-Bakanlıklar ve bakanlıklara bağlı genel müdürlüklerin CHP’li büyükşehir belediyelerine yaklaşımı sorunların çözümüne yönelik değil. Bakanlıklar iktidar partisine mensup belediyelere yaklaştığı gibi CHP’li belediyelere yaklaşmıyor. Bu anlayış düzeltilmeli.


 -Büyükşehir belediyeleri büyük bir borç yükünün altındayken, alacaklarını da tahsil edemiyor. Bu konuda hiç olmazsa alacak ve vereceklerin mahsuplaştırılmasına ilişkin bir düzenleme yapılmalı.

-Kredi imkânı olmasına karşın CHP’li büyükşehir belediyelerinin projelerine ilişkin kamu bankalarından kredi alamaması ve bu konuda kamu kaynaklarının kullandırılmaması sıkıntı yaratıyor. Bu konuda finansman desteğinde ayrım yapılmamalı.

 
Güncelleme Tarihi: 12 Eylül 2019, 08:42

Zeynep Vural

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER