İtalya hükümeti kurmaya çok yaklaştı

Mario Draghi’nin yapılan oylamada açık ara destek kazanmasıyla İtalya hükümet kurmanın eşiğine geldi.

İtalya hükümeti kurmaya çok yaklaştı

Mario Draghi’nin, online olarak yapılan oylamada Beş Yıldız Hareketi'nden de destek alarak açık ara oylamayı kazanması İtalya'yı hükümet kurmanın eşiğine getirdi.

Eski Avrupa Merkez Başkanı’na yapılan online oylamada yüzde 60’ın üzerinde destek geldi.

Bu oylama sonucuyla birlikte Draghi, neredeyse bütün siyasal partilerin onayını alarak ülkeyi koronavirüs pandemisinden çıkaracak bir hükümet kurma yetkisine sahip olacak.

Yüzde 59,3 destek

İtalya’nın Kardeşleri partisi dışındaki bütün siyasal partilerin Draghi’nin kuracağı yeni koalisyon hükümetinin bir parçası olması bekleniyor. Koalisyon hükümetinin bu hafta sonuna doğru açıklanması bekleniyor.

Yapılan online oylamada Draghi 74 bin 537 oyun 44 bin 177’sini alarak yüzde 59.3 desteğe sahip olurken, 30,360 oyla yüzde 40.7 gibi bir oranla da destek bulamadı.

Draghi hükümeti açıkladıktan sonra önümüzdeki hafta Parlamento’da güven oylaması gerçekleşecek.

Neden hükümet dağılmıştı?

Mario Draghi, AB’nin en büyük 3. ekonomisi olan İtalya’yı siyasal krizden kurtarması için devreye sokuldu.

Kaos, küçük bir parti olan Italia Viva partisinin koalisyon hükümetine desteğini çekmesiyle başladı. Böylece Avrupa Birliği yanlısı kabine mecliste çoğunluğunu yitirdi ve ülke büyük bir ekonomik ve sağlık krizinin yaşandığı sırada erken seçimle burun buruna geldi.

Geçtiğimiz hafta Mario Draghi ile bir toplantı gerçekleştiren İtalya Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella, toplantının ardından Draghi ile bir hükümet kurulması konusunda anlaşma sağlandığını duyurmuştu.

Euro’yu kurtaran adam olarak da bilinen Draghi, bu sefer kendi ülkesini ekonomik olarak kurtarmaya çalışacak.

Kaynak: Financial Times/CNBC

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER