'Kadınlığımızla Değil, Kişiliğimizle Meclis’teyiz'

CHP Kadın Kolları Adına, CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Hilal Dokuzcan, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ı TBMM’de yaptığı konuşma nedeniyle kınadı.

'Kadınlığımızla Değil, Kişiliğimizle Meclis’teyiz'
Dokuzcan konuşmasında şunları söyledi:

Bülent Arınç ve AKP Zihniyetini Protesto Ediyoruz: 
'Kadınlığımızla Değil, Kişiliğimizle Meclis’teyiz'

Kadını sadece evde oturan, kocasına yemek yapan, itaat eden ve çocuk doğuran bir 'nesne' gibi gören zihniyet, Meclis çatısı altında kabul edilemez bir eyleme imza attı.

Her gün kadınların öldürüldüğü, tacizin, tecavüzün, ensestin arttığı, çocuk gelinlerin çoğaldığı AKP iktidarında, kadın milletvekilimizin hak arama ve fikrini belirtme mücadelesi Meclis çatısı altında başka bir şiddet biçimine dönüşüyor. Arınç, Genel Kurul’da konuşan milletvekilimiz için 'evli çocuklu bir kadın böyle konuşamaz, utandım' diyor. Buna hakkınız yok. Kadınlar ve kadın bedeni üzerinden siyaset yapmayı alışkanlık haline getiren zihniyet bir utanç ve yüz kızarması yaşayacaksa cinayetlerden, tecavüzlerden, kadının insan haklarını yok sayan uygulamalardan ve ortaya çıkan tablodan dolayı bunu yaşamalı. Evet utanmalısınız, evet yüzünüz de kızarmalı! Utancınız; kadını yok saydığınız için, cinsiyetçi olduğunuz için, kadını toplumsal yaşamın dışına iten zihniyetinizden dolayı olmalı. Utandığınızı ifade ederken söylediğiniz sözlerin bırakacağı etkinin bir utanç yarattığının farkında bile değilsiniz. Kullandığınız dil ve cinsiyetçi söyleminiz ile bu utancı arttırıyorsunuz.

Kadınlar evde, sokakta, işte şiddetin her türlüsü ile karşı karşıya gelirken, bu alanlara Meclis’i de ekliyorsunuz. “Yüce Meclis” çatısı altında çözüm bulunması gereken sorunlara yanıt arayacağınıza konuyu gene kadın bedenine getiriyorsunuz. Konuşulan konu bütçe ile ilgiliydi değil mi? Söyleyecek sözünüz yoksa her zaman yaptığınız gibi kadın, beden, organ, cinsiyet gibi vurgular ile toplumsal cinsiyet eşitsizliğine güç veriyorsunuz. 

Soruyoruz Yüce Meclis’in cinsiyeti var mıdır?
Size ne milletvekilimizin 'evli çocuklu bir kadın' olmasından?
Tavrınızı ve bu tavra neden olan zihniyetinizi ülke kadınları adına şiddetle red ediyor ve kınıyoruz!
CHP Kadın Kolları olarak milletvekilimiz Aylin Nazlıaka ile onur duyuyoruz.
Geleceğe dair umudumuz, birbirimize duyduğumuz güven ve başaracağımıza dair inanç ile milletvekilimizin yanındayız.


Güncelleme Tarihi: 16 Aralık 2012, 14:05
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER