Kesin milletvekili listesi

Yüksek Seçim Kurulu’nun milletvekili seçim sonuçlarını resmen ilan etmesinin ardından TBMM’nin 24. dönemi 28 Haziran Salı günü, yeni seçilen milletvekillerinin yemin töreni ile başlayacak.

Kesin milletvekili listesi

Yemin töreni salıya

Yüksek Seçim Kurulu’nun milletvekili seçim sonuçlarını resmen ilan etmesinin ardından TBMM’nin 24. dönemi 28 Haziran Salı günü, yeni seçilen milletvekillerinin yemin töreni ile başlayacak. TBMM Genel Kurulu, salı günü saat 15.00’te “en yaşlı üye” sıfatıyla, geçici Başkan CHP İstanbul Milletvekili Oktay Ekşi’nin başkanlığında toplanacak, en genç 6 üye de “kâtip üye” olarak görev alacak. Yemin töreninin ardından TBMM’nin 25. başkanının seçimi için takvim de işlemeye başlayacak. Buna göre, yemin töreninden sonra, Meclis başkanlığı seçimi için çalışmalara 5 gün ara verilecek. Arada Meclis başkanı adayları belirlenecek, daha sonraki 5 gün içinde de seçim yapılacak. Başkanlık için başvuru süresinin 3 Temmuz Pazar günü saat 24.00’te sona ermesi, seçimin ise 4 Temmuz Pazartesi günü yapılması bekleniyor. Oylamaların ilk ikisinde üye tamsayısının üçte iki, üçüncü oylamada da üye tamsayısının salt çoğunluğu aranacak. Üçüncü oylamada salt çoğunluk sağlanamazsa, bu oylamada en çok oyu alan iki aday arasında dördüncü oylama yapılacak. Dördüncü oylamada en fazla oy alan üye, başkan seçilmiş olacak. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül genel seçimde en fazla milletvekili çıkaran AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan’a 61. hükümeti kurma görevini verecek. Daha sonra güvenoylaması yapılacak.




Kesin milletvekili listesi

ADANA (14):

AKP Ömer Çelik, Mehmet Necati Çetinkaya, Necdet Ünüvar, Fatoş Gürkan, Ali Küçükaydın, Mehmet Şükrü Erdinç

CHP Osman Faruk Loğoğlu, Ümit Özgümüş, Turgay Develi, Ali Demirçalı

MHP Muharrem Varlı, Ali Halaman, Seyfettin Yılmaz

Bağımsız Murat Bozlak

ADIYAMAN (5):

AKP Ahmet Aydın, Mehmet Metiner, Muhammed Murtaza Yetiş, Mehmet Erdoğan

CHP Salih Fırat

AFYONKARAHİSAR (5):

AKP Veysel Eroğlu, Sait Açba, Halil Ürün

CHP Ahmet Topbaş

MHP Kemalettin Yılmaz

AĞRI (4)

AKP Mehmet Kerim Yıldız, Ekrem Çelebi, Fatma Salman Kotan

Bağımsız Halil Aksoy

AMASYA (3)

AKP Mehmet Naci Bostancı, Avni Erdemir

CHP Ramis Topal

ANTALYA (14)

AKP Mehmet Vecdi Gönül, Mevlüt Çavuşoğlu, Menderes Mehmet Tevfik Türel, Sadık Badak, Hüseyin Samani, Gökcen Özdoğan Enç

CHP Deniz Baykal, Osman Kaptan, Gürkut Acar, Yıldırım Sapan, Arif Bulut

MHP Tunca Toskay, Mehmet Günal, Yusuf Ziya İrbeç

ARTVİN (2)

AKP İsrafil Kışla

CHP Uğur Bayraktutan

AYDIN (7)

AKP Mehmet Erdem, Semiha Öyüş, Ali Gültekin Kılınç

CHP Bülent Tezcan, Metin Lütfi Baydar, Osman Aydın

MHP Ali Uzunırmak

BALIKESİR (8)

AKP Ahmet Edip Uğur, Mehmet Cemal Öztaylan, Tülay Babuşcu, Ali Aydınoğlu

CHP Namık Havutça, Ayşe Nedret Akova, Haluk Ahmet Gümüş

MHP Ahmet Duran Bulut

BİLECİK (2)

AKP Fahrettin Poyraz

MHP Bahattin Şeker

BİNGÖL (3)

AKP Cevdet Yılmaz, Eşref Taş

Bağımsız İdris Baluken

BİTLİS (3)

AKP Vedat Demiröz, Vahit Kiler

Bağımsız Hüsamettin Zenderlioğlu

BOLU (3)

AKP Ali Ercoşkun, Fehmi Küpçü

CHP Tanju Özcan

BURDUR (3)

AKP Bayram Özçelik, Hasan Hami Yıldırım

CHP Ramazan Kerim Özkan

BURSA (18)

AKP Bülent Arınç, Mustafa Öztürk, Hüseyin Şahin, Canan Candemir Çelik, İsmet Su, Mustafa Kemal Şerbetçioğlu, Hakan Çavuşoğlu, İsmail Aydın, Tülin Erkal Kara, Bedrettin Yıldırım, Önder Matlı

CHP Sena Kaleli, Turhan Tayan, İlhan Demiröz, Aykan Erdemir, Kemal Ekinci

MHP İsmet Büyükataman, Necati Özensoy

ÇANAKKALE (4)

AKP Mehmet Daniş, İsmail Kaşdemir

CHP Ali Sarıbaş, Mustafa Serdar Soydan

ÇANKIRI (2)

AKP İdris Şahin, Hüseyin Filiz

ÇORUM (4)

AKP Salim Uslu, Cahit Bağcı, Murat Yıldırım

CHP Tufan Köse

DENİZLİ (7)

AKP Nihat Zeybekci, Mehmet Yüksel, Bilal Uçar, Nurcan Dalbudak

CHP Adnan Keskin, İlhan Cihaner

MHP Emin Haluk Ayhan

DİYARBAKIR (11)

AKP Mehmet Mehdi Eker, Mehmet Galip Ensarioğlu, Mine Lök Beyaz, Mehmet Süleyman Hamzaoğulları, Cuma İçten, Oya Eronat

Bağımsız Leyla Zana, Şerafettin Elçi, Nursel Aydoğan, Emine Ayna, Altan Tan

EDİRNE (3)

AKP Mehmet Müezzinoğlu

CHP Recep Gürkan, Kemal Değirmendereli

ELAZIĞ (5)

AKP Zülfü Demirbağ, Şuay Alp, Faruk Septioğlu, Sermin Balık

MHP Enver Erdem

ERZİNCAN (2)

AKP Sabahattin Karakelle

CHP Muharrem Işık

ERZURUM (6)

AKP Recep Akdağ, Adnan Yılmaz, Fazilet Dağcı Çığlık, Cengiz Yavilioğlu, Muhyettin Aksak

MHP Oktay Öztürk

ESKİŞEHİR (6)

AKP Nabi Avcı, Salih Koca, Ülker Can

CHP Bedii Süheyl Batum, Kazım Kurt

MHP Ruhsar Demirel

GAZİANTEP (13)

AKP Hüseyin Çelik, Fatma Şahin, Şamil Tayyar, Abdullah Nejat Koçer, Mehmet Sarı, Mehmet Erdoğan, Derya Bakbak, İbrahim Halil Mazıcıoğlu, Ali Şahin

CHP Mehmet Şeker, Ali Serindağ

MHP Edip Semih Yalçın

GİRESUN (4)

AKP Nurettin Canikli, Mehmet Geldi, Adem Tatlı

CHP Selahattin Karaahmetoğlu

GÜMÜŞHANE (2)

AKP Kemalettin Aydın, Feramuz Üstün

HAKKÂRİ (3)

Bağımsız Selahattin Demirtaş, Adil Kurt, Esat Canan

HATAY (10)

AKP Sadullah Ergin, Orhan Karasayar, Mehmet Öntürk, Adem Yeşildal, Hacı Bayram Türkoğlu

CHP Mehmet Ali Ediboğlu, Mevlüt Dudu, Refik Eryılmaz, Hasan Akgöl

MHP Adnan Şefik Çirkin

ISPARTA (4)

AKP Süreyya Sadi Bilgiç, Recep Özel

CHP Ali Haydar Öner

MHP Süleyman Nevzat Korkmaz

MERSİN (11)

AKP Mehmet Zafer Çağlayan, Ahmet Tevfik Uzun, Nebi Bozkurt, Çiğdem Münevver Ökten

CHP Aytuğ Atıcı, Vahap Seçer, İsa Gök, Ali Rıza Öztürk

MHP Mehmet Şandır, Ali Öz

Bağımsız Ertuğrul Kürkçü

KARS (3)

AKP Ahmet Arslan, Yunus Kılıç

Bağımsız Mülkiye Birtane

KASTAMONU (3)

AKP Hakkı Köylü, Mustafa Gülşen, MHP Emin Çınar

KAYSERİ (9)

AKP Taner Yıldız, Sadık Yakut, Mustafa Elitaş, Yaşar Karayel, Pelin Gündeş Bakır, Ahmet Öksüzkaya, İsmail Tamer

CHP Mehmet Şevki Kulkuloğlu

MHP Yusuf Halaçoğlu

KIRKLARELİ (3)

AKP Şenol Gürşan

CHP Mehmet Siyam Kesimoğlu, Turgut Dibek

KIRŞEHİR (2)

AKP Abdullah Çalışkan, Muzaffer Aslan

KOCAELİ (11)

AKP Nihat Ergün, Fikri Işık, Azize Sibel Gönül, Muzaffer Baştopçu, Zeki Aygün, İlyas Şeker, Mehmet Ali Okur

CHP Hurşit Güneş, Mehmet Hilal Kaplan, Haydar Akar

MHP Lütfü Türkkan

KONYA (14)

AKP Ahmet Davutoğlu, Kerim Özkul, İlhan Yerlikaya, Ayşe Türkmenoğlu, Cem Zorlu, Hüseyin Üzülmez, Mustafa Baloğlu, Mustafa Kabakcı, Gülay Samancı, Mustafa Akış, Harun Tüfekci

CHP Atilla Kart

MHP Faruk Bal, Mustafa Kalaycı

KÜTAHYA (5)

AKP Soner Aksoy, Hasan Kinay, İdris Bal, Vural Kavuncu

MHP Alim Işık

MALATYA (6)

AKP Mahmut Mücahit Fındıklı, Mustafa Şahin, Öznur Çalık, Hüseyin Cemal Akın, Ömer Faruk Öz

CHP Veli Ağbaba

MANİSA (10)

AKP Hüseyin Tanrıverdi, Recai Berber, Uğur Aydemir, Muzaffer Yurttaş, Selçuk Özdağ

CHP Hasan Ören, Özgür Özel, Sakine Öz

MHP Sümer Oral, Erkan Akçay

KAHRAMANMARAŞ (8)

AKP Mehmet Sağlam, Nevzat Pakdil, Mahir Ünal, Yıldırım Mehmet Ramazanoğlu, Sevde Bayazıt Kaçar, Sıtkı Güvenç

CHP Durdu Özbolat

MHP Mesut Dedeoğlu

MARDİN (6)

AKP Muammer Güler, Gönül Bekin Şahkulubey, Abdurrahim Akdağ

Bağımsız Ahmet Türk, Gülser Yıldırım, Erol Dora

MUĞLA (6)

AKP Ali Boğa, Yüksel Özden

CHP Tolga Çandar, Nurettin Demir, Ömer Süha Aldan

MHP Mehmet Erdoğan

MUŞ (4)

AKP Faruk Işık, Muzaffer Çakar

Bağımsız Sırrı Sakık, Demir Çelik

NEVŞEHİR (3)

AKP Ahmet Erdal Feralan, Murat Göktürk, Ebu Bekir Gizligider

NİĞDE (3)

AKP Alparslan Kavaklıoğlu, Ömer Selvi

CHP Doğan Şafak

ORDU (6)

AKP İdris Naim Şahin, Mustafa Hamarat, Fatih Han Ünal, İhsan Şener, Harun Çakır

CHP İdris Yıldız

RİZE (3)

AKP Hayati Yazıcı, Hasan Karal, Nusret Bayraktar

SAKARYA (7)

AKP Hasan Ali Çelik, Ayhan Sefer Üstün, Şaban Dişli, Ayşenur İslam, Ali İhsan Yavuz

CHP Engin Özkoç

MHP Münir Kutluata

SAMSUN (9)

AKP Mustafa Demir, Suat Kılıç, Cemal Yılmaz Demir, Tülay Bakır, Akif Çağatay Kılıç, Ahmet Yeni

CHP Haluk Koç, Ahmet İhsan Kalkavan

MHP Cemalettin Şimşek

SİİRT (3)

AKP Afif Demirkıran, Osman Ören

Bağımsız Gültan Kışanak

SİNOP (2)

AKP Mehmet Ersoy

CHP Engin Altay

SİVAS (5)

AKP İsmet Yılmaz, Mesude Nursuna Memecan, Hilmi Bilgin, Ali Turan

CHP Malik Ecder Özdemir

TEKİRDAĞ (6)

AKP Tevfik Ziyaeddin Akbulut, Özlem Yemişçi

CHP Faik Öztrak, Candan Yüceer, Emre Köprülü

MHP Bülent Belen

TOKAT (5)

AKP Zeyid Aslan, Şükrü Ayalan, Dilek Yüksel

CHP Orhan Düzgün

MHP Reşat Doğru

TRABZON (6)

AKP Faruk Nafız Özak, Erdoğan Bayraktar, Aydın Bıyıklıoğlu, Safiye Seymenoğlu

CHP Mehmet Volkan Canalioğlu

MHP Koray Aydın

TUNCELİ (2)

CHP Kamer Genç, Hüseyin Aygün

ŞANLIURFA (12)

AKP Faruk Çelik, Seyit Eyyüpoğlu, Mehmet Kasım Gülpınar, Mehmet Akyürek, Zeynep Armağan uslu, Halil Özcan, Mahmut Kaçar, Abdulkadir Emin Önen, Yahya Akman, Abdulkerim Gök

Bağımsız İbrahim Ayhan, İbrahim Binici

UŞAK (3)

AKP İsmail Güneş, Mehmet Altay

CHP Dilek Akagün Yılmaz

VAN (8)

AKP Burhan Kayatürk, Fatih Çiftci, Mustafa Bilici, Gülşen Orhan

Bağımsız Kemal Aktaş, Erdal Üçer, Aysel Tuğluk, Nazmi Gür

YOZGAT (4)

AKP Bekir Bozdağ, Ertuğrul Soysal, Yusuf Başer

MHP Sadir Durmaz

ZONGULDAK (5)

AKP Köksal Toptan, Ercan Candan, Özcan Ulupınar

CHP Mehmet Haberal, Ali İhsan Köktürk

AKSARAY (3)

AKP Ali Rıza Alaboyun, Ruhi Açıkgöz, İlknur İnceöz

BAYBURT (1)

AKP Bünyamin Özbek

KARAMAN (2)

AKP Lütfi Elvan, Mevlüt Akgün

KIRIKKALE (3)

AKP Beşir Atalay, Oğuz Kağan Köksal, Ramazan Can

BATMAN (4)

AKP Mehmet Şimşek, Ziver Özdemir

Bağımsız, Ayla Akat Ata, Bengi Yıldız

ŞIRNAK (4)

AKP Mehmet Emin Dindar

Bağımsız, Selma Irmak, Faysal Sarıyıldız, Hasip Kaplan

BARTIN (2)

AKP Yılmaz Tunç

CHP Muhammet Rıza Yalçınkaya

ARDAHAN (2)

AKP Orhan Atalay

CHP Ensar Öğüt

IĞDIR (2)

MHP Sinan Oğan

Bağımsız Pervin Buldan

YALOVA (2)

AKP Temel Coşkun

CHP Muharrem İnce

KARABÜK (2)

AKP Mehmet Ali Şahin, Osman Kahveci

KİLİS (2)

AKP Fuat Karakuş, Ahmet Salih Dal

OSMANİYE (4)

AKP Suat Önal, Durdu Mehmet Kastal

MHP Devlet Bahçeli, Hasan Hüseyin Türkoğlu

DÜZCE (3)

AKP İbrahim Korkmaz, Fevai Arslan, Osman Çakır

ANKARA

1. BÖLGE

AKP

Ali Babacan, Bülent Gedikli, Reha Denemeç, Tülay Selamoğlu, Nazmi Haluk Özdalga, Yalçın Akdoğan, Fatih Şahin, Ülker Güzel

CHP

Süleyman Sencer Ayata, Mehmet Emrehan Halıcı, Emine Ülker Tarhan, Aylin Nazlıaka, Bülent Kuşoğlu, Levent Gök

MHP

Yıldırım Tuğrul Türkeş, Zühal Topcu

2. BÖLGE

AKP

Cemil Çiçek, Haluk İpek, Salih Kapusuz, Nurdan Şanlı, Ahmet İyimaya, Cevdet Erdöl, Zelkif Kazdal, Emrullah İşler, Seyit Sertçelik

CHP

Ayşe Gülsün Bilgehan, İzzet Çetin, Sinan Aydın Aygün, Gökhan Günaydın

MHP

Mustafa Erdem,

Özcan Yeniçeri

İZMİR

1. BÖLGE

AKP

Ertuğrul Günay, Mehmet Sayım Tekelioğlu, İlhan İşbilen, İlknur Denizli, Ali Aşlık, Rıfat Sait

CHP

Şükran Güldal Mumcu, Rıza Mahmut Türmen, Oğuz Oyan, Musa Çam, Hülya Güven, Erdal Aksünger

MHP

Oktay Vural

2. BÖLGE

AKP

Binali Yıldırım, Aydın Şengül, Erdal Kalkan, Nesrin Ulema, Hamza Dağ

CHP

Alaattin Yüksel, Mustafa Ali Balbay, Mehmet Ali Susam, Rahmi Aşkın Türeli, Aytun Çıray, Birgül Güler, Mustafa Moroğlu

MHP

Ahmet Kenan Tanrıkulu

İSTANBUL

1. BÖLGE

AKP: Recep Tayyip Erdoğan, Egemen Bağış, İdris Güllüce, Erol Kaya, Mihrimah Belma Satır, Mustafa Ataş, Muhammed Çetin, İsmet Uçma, Gürsoy Erol, Alev Dedegil, Mehmet Domaç, Osman Boyraz, Oktay Saral, Metin Külünk, Ahmet Berat Conkar, Muhammet Bilal Macit

CHP: Gürsel Tekin, Osman Taney Korutürk, Mehmet Akif Hamzaçebi, Ayşe Eser Danışoğlu, Şafak Pavey, İhsan Özkes, Fatma Nur Serter, Mahmut Tanal, Müslim Sarı, Celal Dinçer, Kadir Gökmen Öğüt

MHP: Engin Alan, Durmuş Ali Torlak

Bağımsız: Sebahat Tuncel

2. BÖLGE

AKP: Nimet Çubukçu, Ayşe Nur Bahçekapılı, Burhan Kuzu, Ekrem Erdem, Volkan Bozkır, İbrahim Yiğit, Ahmet Kutalmış Türkeş, İsmail Safi, Türkan Dağoğlu, Şirin Ünal, Sevim Savaşe, Hüseyin Bürge, Osman Aşkın Bak, Ahmet Haldun Ertürk, Ahmet Baha Öğütken

CHP: Kemal Kılıçdaroğlu, Bihlun Tamaylıgil, Mustafa Sezgin Tanrıkulu, Aydın Ağan Ayaydım, Sedef Küçük, Ercan Cengiz, Haluk Eyidoğan, Aykut Erdoğdu, Melda Onur

MHP: Murat Başesgioğlu, Celal Adan

Bağımsız: Sırrı S. Önder

3. BÖLGE

AKP: Ömer Dinçer, Abdülkadir Aksu, Ünal Kacır, Hakan Şükür, Halide İncekara, Mustafa Şentop, Feyzullah Kıyıklık, Tülay Kaynarca, Nureddin Nebati, Mehmet Doğan Kubat, Bülent Turan, Mehmet Muş, Gülay Dalyan, Enver Yılmaz, Harun Karaca

CHP: Erdoğan Toprak, Umut Oran, Süleyman Çelebi, Osman Oktay Ekşi, Binnaz Toprak, Sabahat Akkiray, Faik Tunay, Ali Özgündüz, Ferit Mevlüt Aslanoğlu

MHP: Meral Akşener, Atila Kaya, İhsan Barutçu

Bağımsız: Abdullah Levent Tüzel

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER