"Özerkliğin bizim için değeri yok"

Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, ''özerkliğin'' kendileri için hiçbir değeri olmadığını belirterek, ''Çünkü biz buna inanmıyoruz. Özerkliği benimseyenlerin de buna inanmadığını iyi biliyoruz. Bunlara biz pabuç bırakacak değiliz'' dedi.

Bir dizi ziyaret ve incelemelerde bulunmak üzere AKP Kırıkkale Milletvekilleri Oğuz Kağan Köksal ve Ramazan Can'la birlikte Kırıkkale'ye gelen Atalay, AKP Kırıkkale İl Başkanlığı'nı ziyaretinde gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Terörle mücadelede güçlü Türk Milleti'nin her zaman ayakta durduğunu belirten Atalay, bu konuda kararlı tutumlarının süreceğini söyledi.

Türkiye'de herkesin bir şeyler söylediğini ve bu söylediklerini hükümete iletmek istediklerini dile getiren Atalay, ''Biz açık ve net olarak söylüyoruz ki, Onların istedikleri özerklik ve ayrı bir devlet kurmaları hayaldir. Bu hayale kendileri de inanmıyor, ancak ortamı germek için ellerinden geleni yapıyorlar. Özerkliğin bizim için hiçbir değeri yok, çünkü biz buna inanmıyoruz. Özerkliği benimseyenlerin de buna inanmadığını iyi biliyoruz. Bunlara biz pabuç bırakacak değiliz'' dedi.

Kıbrıs'ta yaşananlara da değinen Atalay, şöyle konuştu:
''Kıbrıs dosyası kabarık ve karmaşık bir dosya. Birleşmiş Milletler kararlarına uygun bir şekilde, Kıbrıs sorununu yıl sonuna kadar çözmeyi hedefliyoruz. Kıbrıs sorununu diplomatik yollar ile çözeceğiz. Olmadı, Rum yönetimi için farklı düşünceler ve farklı kararlar alabiliriz. Bu kararları aldıktan sonra da kimse şaşırmasın.''

Seçim çalışmaları kapsamında söyledikleri bütün her şeyin arkasında olduklarını vurgulayan Atalay, sözlerini şöyle tamamladı:
''Seçimlerde her zaman disiplinli bir şekilde çalıştık ve bunun sonucunu aldık. Herkes üstüne düşen görevi yaptı ve ben şimdi de herkesin üstüne düşen görevi yapmasını istiyorum. Kırıkkale'de artık hangi hizmetlerin yapılacağını herkesin bilmesi gerekmektedir. Yapılan projelerle Kırıkkale diri ve canlı olacak. Gerek Makine ve Kimya Endüstrisi Kurumu (MKE) gerekse diğer projeler hayata geçecek. MKE'nin yapısını Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz'a söyledik. Türk Silahlı Kuvvetleri'nin bazı ağır silahlarının yapımının tamamını Kırıkkale'ye kaydırmak istiyoruz. Öte yandan yine Kırıkkale'nin arazisinin yarısından çoğu MKE'ye ait, bu konuda da çalışmalar yaparak Kırıkkale'nin gelişmesine katkı sağlayacağız.''

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER