Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Mustafa Hasöksüz: İngiltere varyantına dikkat çekti

Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Mustafa Hasöksüz, Kovid-19 riks haritasının güncellenmesini beklenirken, İngiltere varyantına bir kez daha dikkat çekti.

Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Mustafa Hasöksüz: İngiltere varyantına dikkat çekti

Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mustafa Hasöksüz, 'İllere göre risk durumu' haritasına dair A Haber canlı yayınında açıklamalarda bulundu.

Prof. Dr. Mustafa Hasöksüz, "İngiltere varyantının yaygınlığı maalesef günlük vaka artışına ve haritadaki renklerin kötüye gitmesine sebep olacak gibi görünüyor."

Prof. Dr. Mustafa Hasöksüz, şunları söyledi:

"Karadeniz'de günlük vakaların çok yüksek olmasındaki en önemli etken, o bölgede İngiltere tipi mutantının olmasından dolayı. Bu varyantın ikinci bir özelliği daha var.

Varyant virüslerle birlikte aile içinde 1 kişi 3-4 kişiye bulaştırır hale geldi. En tehlikeli kısım toplu taşıma içinde seyahat yapanların, kapalı alandaki restoran ve kafelerdekilerin kurallara uymaması durumu."

Kırmızıya dönecek gibi duruyor

Renklendirilmiş haritada baktığımızda sarı ve mavilerin azalacağını, turunculardan kırmızıya döneceğini göreceğiz. Özellikle Marmara Bölgesi'nde İstanbul, Çanakkale, Tekirdağ, Kocaeli gibi illerimiz kırmızıya dönecek gibi duruyor.

Kapalı alanları biraz riskli görüyorum. Varyantların yüksek düzeyde bulaşıcılık özelliği göz önüne alınarak vatandaşlarımızın biraz daha gayretli olmalarını rica edeceğim.

Avrupa'da benzer bir olayı yaşıyorlar. Bu rakamların tutulabilmesi için tek yönlü önlemler yeterli gelmiyor. Aşılama takviminin hızlanması gerekiyor. Biz 10 milyonu geçen bir aşılama yaptık, önümüzdeki günlerde vatandaşlarımız biraz daha gayret etseler vaka sayılarını biraz daha aşağıya çekebileceğimizi düşünüyorum."

Kaynak: A Haber

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER