Corona virüste yeni belirtiler ortaya çıktı

Yüksek ateş, öksürük ve nefes darlığı belirtileri gösteren corona virüs hastalığı için yeni belirtiler olduğu ortaya çıktı.

Corona virüste yeni belirtiler ortaya çıktı

Yeni tip corona virüs (Covid-19) salgını yayıldığı ülkelerde ölü ve vaka sayılarını artırırken, her geçen gün yeni belirtileri de ortaya çıkıyor.

Amerikan Tabipler Birliği tarafından yayınlanan JAMA Neuology adlı tıp dergisinde yayınlanan bir araştırmada, Covid-19’a yakalanan Çinlilerin bir kısmında koordinasyon ve konuşma bozukluğu gibi sorunların gözlemlendiği belirtildi. Makaleye göre, salgının çıktığı Çin’in Vuhan kentinde hastalığı kapan 214 kişi ile ilgili verileri inceleyen uzmanlar, tüm hastaların yüzde 36’sında, ağır geçirenlerinse yüzde 46’sında bir takım nörolojik semptomların görüldü.

Nörolojik semptomlar


Uzmanlar bunların bazılarını, beyine kan dolaşımı bozukluğu, bilinç bulanıklığı ve kas güçsüzlüğü olarak sıraladı.

Bu belirtilerin yanı sıra hastaların corona virüsün yol açtığı yüksek ateş, öksürük ve baş ağrısı gibi bilinen semptomlardan yakındığı ifade edildi.

Son verilere göre Çin’de vaka sayısı 83 bin 096 olurken, 3 bin 343 kişi de hayatını kaybetti.

Dünyada ise toplam vaka sayısı 1 milyon 781 bin 127 olarak kayıtlara geçerken, corona virüsnedeniyle 108 bin 994 kişi yaşamını yitirdi.

Zeynep Vural

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER