Dünya Sağlık Örgütü: Çin aşıları hakkında çarpıcı açıklama

Dünya Sağlık Örgütü, Çinli aşı üreticileri Sinopharm ve Sinovac'ın Kovid-19 aşıları ile alakalı verilerin örgütün gerektirdiği kurallara uygun etkinlik seviyeleri olduğunu gösterdiğini açıkladı.

Dünya Sağlık Örgütü: Çin aşıları hakkında çarpıcı açıklama

NTV'nin AFP’den aktardığı habere göre, aşıların Dünya Sağlık Örgütü’nün gerektirdiği kurallara uygun etkinlik seviyeleri olduğu belirtilirken klinik araştırma verilerinin aşıları 'güvenli ve etkili' gösterdiğini bildirildi.

Aşılar ile alakalı daha çok veriye ihtiyaç duyduklarını belirten Dünya Sağlık Örgütü’ konuyla alakalı açıklamada bulunan Stratejik Uzmanlar Grubu (SAGE) direktörü Alejandro Cravioto, Çinli şirketler tarafından geliştirilen aşılardan gelen ara verilerin ilk değerlendirmeler neticesinde etkili olduğunu, bunun da Kovid-19 aşılarının dünyanın her bölgesinde yaygınlaştırılması için umut verici olduğunu söyledi.

NİSAN AYI SONUNA KADAR TAVSİYE KARARI ÇIKABİLİR

Reuters’ın haberinde, Dünya Sağlık Örgütü'nün Stratejik Uzmanlar Grubu (SAGE) direktörü Alejandro Cravioto nisan ayı sonuna kadar bu aşılarla alakalı tavsiye kararı alınabileceğini söyledi.

Cravioto, "Şirketlerin geçen hafta yapılan toplantıda halka açık olarak paylaştıkları bilgiler, Dünya Sağlık Örgütü'nün bu aşı için talep ettiği gerekliliklerle uyumlu etkinlik seviyelerine sahip olduklarını açıkça göstermektedir."

AŞILAR DSÖ KURALLARINA UYUYOR

Dünya Sağlık Örgütü’nün aşılar için minimum yüzde 50 tercihen yüzde 70 etkinlik oranı olmasını talep ettiğini hatırlatan SAGE direktörü, "Aşıların verileri yüzde 70’in üzerinde etkinlikleri olduğunu gösteriyor ki bu aşıların kullanıldığında insanlara zarar vermeyeceğini gösteren tüm güvenlik verilerine sahip olduklarını gösteriyor."

Aşılar, SAGE uzmanlarının kullanımları hakkında tavsiyelerde bulunabilmesi için önceDünya Sağlık Örgütü'nden' ya da ajansın sıkı bir düzenleyici otorite olarak gördüğü bir kurumdan acil kullanım izni almasını gerektireceğini sözlerine ekledi.

Dünya Sağlık Örgütü sözcüsü Margaret Harris, bu ayın başlarında Sinopharm ve Sinovac aşılarının acil kullanım listesine "çok yakında" girebileceğini söylemişti.

Kaynak: NTV

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER