Johnson & Johnson aşılarında skandal: 15 milyon doz çöpe gitti

Amerika'da Johnson & Johnson aşılarının üretiminde büyük skandal yaşandı. Aşı üretimindeki bileşenlerin karıştırılması sebebiyle 15 milyon doz aşının kullanılamaz hale gelerek çöpe gittiği ortaya çıktı.

Johnson & Johnson aşılarında skandal: 15 milyon doz çöpe gitti

Kovid-19 mücalede dünya genelinde devam ederken, salgını bitirmek için en büyük umut aşılarda. Her gün milyonlarca insan aşı olmak için sırasını beklerken, aşılarla ilgili sıkıntılar bitmek tükenmek bilmiyor.

Bu defa aşılarla alakalı skandal Amerika’da üretilen Johnson & Johnson aşısında yaşandı. Aşı hakkındaki yan etki haberlerinden sonra bu defa üretim tesisindeki sıkıntı ortaya çıktı.

New York Times’ın haberine göre Baltimore’de olan Emergent BioSolutions tarafından Kovid-19 aşıları için bileşenlerin üretildiği fabrikada, milyonlarca doz aşı kalite kontrol testini geçemedi. Bunun gerekçesi daha sonra ortaya çıktı.

BİLEŞENLER KARIŞTIRILDI

Tesiste hem AstraZeneca hem de Johnson & Johnson aşıları için üretim yapılırken, tek dozluk Johnson & Johnson aşılarının bileşenleri karıştırıldı.

Bu sebeple Johnson & Johnson aşıları kullanılamaz hale gelirken, bu durumdan 15 milyon doz aşının etkilendiği ve çöpe gittiği öğrenildi.

YIL SONU HEDEFİ 1 MİLYAR DOZ

Johnson & Johnson’dan yapılan açıklamada, yaşanan sıkıntıya rağmen Mayıs ayın sonuna kadar 100 milyon doz aşı üretme hedefinin tutturulacağı belirtildi. Şirket 2021 yılı sonuna kadar üretmeyi planladığı doz miktarı 1 milyar doz olarak duyurulmuştu.

Kaynak: New York Times

Güncelleme Tarihi: 01 Nisan 2021, 10:41
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER