Koronavirüs vakaların karantina süresi değişti

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu toplantısı sonrası yaptığı yazılı açıklamada, pozitif vakaların karantina süresinin 7 güne düşürüldüğünü açıkladı.

Koronavirüs vakaların karantina süresi değişti

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu toplantısı sonrası yazılı açıklama yaptı.

Yapılan yazılı açıklamada, pozitif vakaların karantina süresinin 7 güne düşürüldüğü duyuruldu. 

Açıklamada, 7 günlük karantina süresi sonrası semptom göstermeyen kişilerin karantilarının biteceği bildirilirken; karantina 5. gününde test yaptıran ve test sonuçları negatif çıkan hastaların da karantinalarının sona ereceği ifade edildi.

Fahrettin Koca ayrıca 3 doz aşı olmuş temaslı kişilerin karantinaya alınmayacağını da duyurdu.

Açıklamada, ''Karantina sürelerinin, mevcut koşullar dikkate alındığında yeniden düzenlenmesinin uygun olacağına karar verilmiştir. Pozitif vakaların karantina süresi 7 gün olarak belirlenmiştir. 7. günden sonra hafif ya da hiç semptom göstermeyen kişiler için karantina süresi sona erer. Pozitif vakaların, 5. gün test yaptırmaları durumunda test sonucu negatife dönmüşse karantina süresi sona erer.

Temaslı kişiler, son 3 ay içinde hatırlatma dozu aşısını olmuş ya da hastalığı geçirmiş ise karantinaya alınmaz. Semptom takibi yaparak maske kullanımı ile günlük yaşamına devam eder. Aşısız ya da hatırlatma dozu aşısı üzerinden 3 ay geçmiş temaslı kişiler 7 gün karantinaya alınır. Semptom takibi yapılır. 5. gün test yaptırıp negatif olan kişiler karantinayı erken sona erdirebilirler'' ifadeleri kullanıldı.

YÜZ YÜZE EĞİTİM AÇIKLAMASI 

Bilim Kurulu toplantısı sonrası yapılan açıklamada artan vakalar sonrası yüz yüze eğitime ara verilip verilmeyeceği yönündeki tartışmalara da son nokta konuldu. 

Açıklamada, 'Ülkedemizde tüm müesseler kapanmadan okullar kapanmayacaktır' denildi.

Açıklamanın tamamı şöyle: 


 

Zeynep Vural

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER