KULAK ESTETİĞİNDE ZAMANLAMA ÖNEMLİDİR

Silivri Medicalpark Hastanesi Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Op.Dr. Ercan DEMİRBAĞ kulak estetiği hakkında merak edilenleri bizimle paylaşıyor.

KULAK ESTETİĞİNDE ZAMANLAMA ÖNEMLİDİR

İşitme organımız olan kulağın dış dünya ile olan bağlantısını kulak kepçesi dediğimiz kısımlar yapar. Başın iki yanında uzunlamasına uzanan bu kısımlar estetik açıdan önem taşır. Kulak şeklindeki farklılıklar, büyüklükler, küçüklükler, yokluklar hepsi kulak estetiğinin altında incelenmektedir. Ancak ben bu yazıda sizlere kulak estetiği denildiğinde en sık akla gelen ve uygulanan kepçe kulak ve tedavisinden bahsedeceğim.

Kulak kepçesinin normalden daha fazla öne doğru kıvrık olması, durumuna kepçe kulak denir. Kepçe kulakta estetik görüntüyü bozan gerçek neden; kıvrım olması gereken bazı kısımların düz olması ve/veya kulak konkası dediğimiz dış kulak yolunun arkasındaki çukurun normalden daha derin olmasıdır. Bu nedenle baş ile daha fazla açı yapan kulak öne doğru kıvrık bir hal alır, önden bakıldığında kulak daha fazla görünür. Bu görüntüyü düzeltmek için kulak estetiği yapılır. Bu ameliyatta kulak arkasından girilerek çalışılır, kıkırdaklar törpülenir ve özel dikişlerle arkaya doğru kıvrık şekil verilir.

Kepçe kulak ameliyatı için ideal zaman çocuğun okula başlamasından önceki yaz tatili olarak tanımlanabilir. Çünkü kulak gelişiminin büyük kısmı (% 80) 5-6 yaşa kadar tamamlanmaktadır. Ayrıca çocuklar acımasızdır, şaka ya da kızdırmak amaçlı yapılan her söz-eylem çocuğun ruhsal durumunda olumsuzluğa neden olabilir. İleri yaşlarda dahi psikolojik yansımaları olabilecek durumlarla karşı karşıya kalmamak için kulağın müdahaleye izin verdiği ideal zamanda ameliyatın yapılması önemlidir. Ancak kepçe kulak ameliyatı için bir yaş sınırı yoktur. Beş yaşından sonra her yaşta yapılabilir.

Ameliyat küçük yaşlarda hasta uyumsuzluğundan dolayı genel anestezi altında yapılırken, ileri yaşlarda uyumlu hastalarda lokal anestezi altında yapılabilir. Ameliyatta kulağın arkasından yapılan kesiler ile kulak kepçesinde Y şeklinde kıvrım oluşturularak, kulak ile kafanın oluşturduğu açı normal sınırlara gelecek şekilde kulak kafatasına dikişlerle tespit edilir. Kesiler kulak arkasında kaldığı için görünen biz oluşmaz. Ameliyat sonunda her iki kulak üzerine baskılı sargı uygulanır. 1-3 gün sonra pansuman açılır. Ameliyat sonrası ilk gün bir miktar ağrı duyulabilir. Bunun için ağrı kesici ilaçlar kullanılır. Sargı açıldıktan sonra 2-3 hafta süreyle kulakların üzerine gelecek şekilde sporcuların kullandığı saç bandı takılması tavsiye edilir.

Kepçe kulak ameliyatları; sonrasında iz kalmaması, lokal anestezi ile yapılabilmesi, kısa sürede iyileşmesi, gerekse ileri yaşlarda oluşabilecek psikolojik sıkıntıların önüne geçmesi nedeniyle önemli ve yüz güldürücü bir müdahaledir.

Op.Dr. Ercan DEMİRBAĞ

www.ercandemirbag.com

Güncelleme Tarihi: 10 Ocak 2018, 14:21

Zeynep Vural

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER