Prof. Dr. Mehmet Ceyhan'dan Bilim Kurulu'na: Aklım almıyor!

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, aşısızlardan istenen PCR testiyle ilgili zorunluluğun kaldırılmasına tepki gösterdi. "Bilim Kurulu bu kararın sonucunu nasıl düşünemez aklım almıyor. Bu karar yeterli değil" dedi.

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan'dan Bilim Kurulu'na: Aklım almıyor!

Uçakla şehirler arası seyahat edecek olan aşısız veya aşı sürecini tamamlamayan ve son 180 gün içinde yeni tip koronavirüs (Kovid-19) geçirmemiş kişilerden PCR testi istenmesine devam edileceği açıklandı.

“Kaçıncı defadır karar alıp değiştiriyorlar” diyerek tepki gösteren Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan "Bilim Kurulu bu kararın sonucunu nasıl düşünemez aklım almıyor. Bu karar yeterli değil" dedi.

'RİSK DEVAM EDER'

Ceyhan, şöyle konuştu: “Öyle bir yanlış karar alındı ki bunu neticesinde virüs yayılımını bırakın uluslararası yaptırımlarla dahi karşı karşıya kalınabilirdi. Yüksek riskli ülke statüsüne getirilip uçuş yasaklarının gelmesi de an meselesi olurdu. Ancak yapılması gereken bir şey daha var, uçuşta aşısı olmayanlardan PCR testi istiyorsunuz. Ama parası olmayan vatandaşlar uçağa binemiyor. Ankara’dan otobüs, tren ile farklı şehirlere seyahat ediyor. Bu yolculuklarda PCR testi istenmemesi son derece yanlış. Burada da PCR testi istenmeli. Bu uygulama yürürlüğe konmadan Türkiye yüksek riskli ülkeler arasından çıkamaz."

ÖZLÜ'DEN UYARI

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü ise  sportif müsabakalarda Kovid-19’un bulaşma açısından risk taşıdığını söyledi. “Futbol dışındaki karşılaşmalar da bulaşma açısından risk taşıyor” diye konuştu.

'BİLİM DIŞI' TEPKİSİ

Türk Tabipleri Birliği (TTB), genelgeye sosyal medyadan tepki gösterdi. Paylaşımda, “Salgın anlık değişen kararlarla değil, bilimsel verilerle yönetilmeli. SARS-CoV-2 virüsünün uçakta bulaşıp tren ve otobüste bulaşmama gibi bir özelliği yok. Alınan kararlar her zamanki gibi bilim dışı. Toplumu hastalığa mahkûm edenleri bir kez daha istifaya çağırıyoruz” denildi. 

Güncelleme Tarihi: 17 Ocak 2022, 09:20

Zeynep Vural

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER