Toplu ulaşım kullananlar dikkat! Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan'dan önemli 'maske' uyarısı

Toplum Bilimleri Kurulu üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, maske kullanımına ilişkin olarak, "Ulaşım araçlarını kullanan ve kalabalık iş yerlerinde çalışanlar çift maske kullanmalı" uyarısında bulundu.

Toplu ulaşım kullananlar dikkat! Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan'dan önemli 'maske' uyarısı

Toplum Bilimleri Kurulu üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, mutasyon virüse karşı çift maske uyardı. İlhan, özellikle ulaşım araçlarını kullanan ve kalabalık iş yerlerinde çalışanların maske takması gerektiğini söyledi.

İlhan, açıklamasında, “Vaka sayılarının 6 bin-8 bin arasında değişkenlik gösterdiği, hafta sonu ev toplaşmalarının önüne geçilemediği, bulaşın çok yüksek olduğu mutant virüsü kanıtlanmış ve Türkiye’deyken bırakın maske çıkarmayı, maskeyi daha doğru ve etkin nasıl kullanırız, bunu konuşuyor olmamız gerek. Normal şartlarda, dışarıda ve sosyal mesafe varken tek maske yeterlidir ama ulaşım kullanılıyor, kalabalık bir iş yerinde çalışılıyorsa 2 maske takılmalı. Ancak burada da 2. maskenin ıslanıp, nemlenmesine izin vermemek, hemen değiştirmek gerek” dedi.


 "Koronavirüs tıbbi bir hastalıktır. Tedavisinin de hekimler tarafından yapılması gerekir" diyen İlhan şöyle devam etti:

"Bazen hastalarımızın verilen ilaçları kullanmadığına, sonrasında ağır hasta olarak hastaneye başvurduklarına şahit oluyoruz. Koronavirüs'e iyi geldiği bilinen, kanıta dayalı hiçbir içecek, yiyecek, ot, kür söz konusu değildir. Bu süreçte tek doğru dengeli ve iyi beslenmek, olabildiğince sıvı almaktır."

 
 
 

Zeynep Vural

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER