Silivri Belediye Başkanı Volkan Yılmaz: Siz yeter ki evinizde kalın

Silivri Belediye Başkanı Volkan Yılmaz, ilçede gerçekleştirilen koronavirüs mücadele çalışmaları hakkında genel değerlendirme yaptı. Başkan Yılmaz, "Sizin ve sevdiklerinizin sağlığı için lütfen zorunlu olmadıkça evinizden çıkmayın. Gerekli bütün yasal uyarılara özen gösterin. Biz her türlü zorluğu birlik ve beraberlik içerisinde yendik" dedi

Silivri Belediye Başkanı Volkan Yılmaz: Siz yeter ki evinizde kalın

Silivri Belediye Başkanı Volkan Yılmaz, Silivri’de aralıksız devam eden koronavirüs (kovid-19) ile mücadele çalışmaları ile ilgili açıklamada bulundu. İlçe genelinde yapılan dezenfekte çalışmaları, sosyal ve fiziki çalışmalar hakkında bilgiler veren Başkan Yılmaz, salgın ile mücadelede yer alan tüm ekiplere teşekkür ederek, vatandaşların mağdur olmamaları için belediye hizmetlerinin aksatılmadan devam ettiğini söyledi.

Seferberlik ilan ettik


Silivri Belediye Başkanı Volkan Yılmaz, açıklamada şu ifadelere yer verdi: "Öncelikle 1 Nisan tarihi itibarıyla hayatını kaybeden 277 vatandaşımıza Allahtan rahmet, tedavi gören 15.679 vatandaşımıza acil şifalar diliyorum. Tüm dünya koronavirüsle mücadele ediyor. Devletimiz, milletimiz, topyekûn bir gayret içerisinde. Türk sağlık ordusunun bu savaştan galip geleceğine inanıyorum. Bugünlerde büyük özveriyle çalışan başta Sağlık Bakanımız olmak üzere Bilim Kurulu üyelerine, ilgili tüm kurumlara, emniyet güçlerimize, sağlık çalışanlarımıza, basın mensuplarımıza, belediye personelimize ve görevi başında olan tüm emekçilere teşekkür ediyorum. Bu süreç içerisinde Silivrili hemşerilerimizin sağlığını korumak adına önleyici tedbirler aldık. Bakanlığımız henüz bir vaka açıklamadan, salgın hastalığın konuşulduğu ilk günlerde ön hazırlıklarımızı yaptık. Vakanın açıklandığı 11 Mart gecesinden itibaren kendi içimizde seferberlik ilan ederek, dezenfektan çalışmalarımıza hızlıca başladık. İçişleri Bakanlığımızın yayınladığı genelgelere uygun olarak tüm işlemlerinizi yapıyoruz."

Tüm ihtiyaçları karşılanıyor


"Kaymakamlığımızın öncülüğünde oluşturulan Vefa Sosyal Destek Hizmet Gurubu kapsamında 65 yaş ve üstü ile kronik rahatsızlığı bulunan vatandaşlarımızın kapılarına kadar hizmet götürüyoruz" diyen Yılmaz, "Bu kapsamda yayınlanan genelge ile kronik rahatsızlığı bulunan belediye personelimize idari izinlerini verdik. İletişim Merkezimizde özel bir ekip oluşturduk. Evlerinden çıkmaması gereken, tek başına yaşayan veya yardıma ihtiyaç duyan vatandaşlarımızın taleplerini aldık. Gıda, ilaç ve sağlık hizmeti gibi bu ihtiyaçları yerine getirdik, getirmeye devam ediyoruz. İletişim merkezimize bugüne kadar 734 talep geldi. Çoğu alışveriş talebi. Başka kurumların çözümünü sağlaması gereken talepler de var. Onları da yönlendiriyoruz. Tüm talepleri olabilecek zeminde değerlendiriyoruz. Ayrıca, 65 yaş ve üzeri vatandaşlarımıza eldiven, maske ve kolonya dağıtıyoruz. Belediye hoparlöründen günde 3 defa, bakanlığın 14 kuralı seslendirilerek vatandaşlarımızı dikkatli olmaları konusunda uyarıyoruz" ifadelerini kullandı.

9 bin 650 kişi telefonla arandı


65 yaş üstü vatandaşların tek tek telefonla aradıklarını dile getireen Yılmaz, "Büyüklerimizin hal hatırlarını soruyoruz, onlara moral veriyoruz. Bugüne kadar 9.650 vatandaşımızı biz kendimiz aradık. Aramaya devam ediyoruz. Birçok vatandaşımız teşekkür ediyor. Kimilerine komşusu veya çoluğu çocuğu yardımcı oluyor. Olmayan yerde biz devreye giriyoruz" dedi. Pazar denetimlerini de sıklaştırdıklkarını ifade eden Yılmaz, "İçişleri Bakanlığımızın genelgeleri üzerine semt pazarlarında sadece gıda ve temizlik ürünleri satılıyor. Zabıta ekiplerimiz gerek fırın denetimleri olsun gerekse pazarlar olsun buralarda denetimlerini gerçekleştiriyor. Fırınlarda özellikle eldiven, maske kullanımını kontrol ediyor. Pazarlarda poşetlenmiş ürün veya 3 metre tezgâh mesafesi kuralını denetliyor" diye konuştu.

Görevimizin başındayız


Açıklamasının sonunda Silivrililere çağrıda bulunan Yılmaz, "Son olarak buradan tüm hemşerilerime bir kez daha seslenmek istiyorum. Silivri Belediye Başkanı Volkan Yılmaz sizin için görevinin başında. Belediyemize bağlı tüm birimler büyük bir titizlik ve hassasiyetle işinin başında. Sizin ve sevdiklerinizin sağlığı için lütfen zorunlu olmadıkça evinizden çıkmayın. Gerekli bütün yasal uyarılara özen gösterin. Biz her türlü zorluğu birlik ve beraberlik içerisinde yendik. İnanıyorum ki bu süreci de yine hep birlikte atlatacağız. Siz yeter ki evinizde kalın biz sizin için görevinizin başındayız" ifadelerini kullandı.

Psikolojik destek hattını kurduk


Silivri Belediyesi olarak psikolojik danışma hattı kurduklarını belirten Belediye Başkanı Volakn Yılmaz, "Yine evde kaldıkları süre boyunca psikolojik destek almak isteyen vatandaşlarımıza yönelik danışma hattımız hizmete girdi. Uzman Klinik Psikologlarımız tarafından hafta içi hizmet vermektedir. Bu hizmetimizden faydalanmak isteyen hemşerilerimiz 444 20 47’yi arayarak destek alabilirler" dedi. Sokak hayvanlarını da unutmadıklarını dile getiren Yılmaz, "Bu süreç içerisinde can dostlarımız elbette unutulmadı. Cadde ve sokakların boşalması nedeni ile sokak hayvanlarının aç kalmamaları için, Veteriner İşleri Müdürlüğü ekiplerimiz her gün 59 noktadaki beslenme ve su odaklarını aktif tutuyor. İş yerleri ile yapılan protokoller kapsamında aldığımız yemek artıklarını bu noktalara dağıtıyoruz. Yemek yok ise kuru mama takviyesi yapıyoruz. Hayvanseverlerimizin hassasiyetinin farkındayız. Belediye olarak tüm imkânlarımızı sokakta yaşayan canlarımız için de kullanıyoruz" bilgisini verdi.

Maskelerimizi kendimiz üretiyoruz


Dezenfekte çalışmaları aralıksız devam etiklerini ve terminale mobil istasyon kurduklarını açıklayan Yılmaz, "Silivri Terminalinde mobil istasyon kurduk. Her gün ekiplerimiz tarafından 13.30 ve 17.30 saatleri arasında tüm toplu taşıma araçları tek tek dezenfekte ediliyor. Sadece toplu taşıma araçları değil, ticari ve hususi tüm araçlar bu hizmetimizden faydalanabiliyor. Yine terminalde dezenfekte kabini kurduk. Burada hem vatandaşlarımız hem de belediye personelleriz kabin içerisine girmek suretiyle, uygun şartlar içerisinde dezenfekte ediliyor. Bu mücadele sürecinde belediye personelimizin sağlığı çok önemli. Ekip arkadaşlarımızın günlük yerine getirilmesi gereken belediye hizmetleri sırasında kullanmaları için maskemizi kendimiz üretiyoruz. Kültür Merkezi eğitmenlerimiz sayesinde günlük 600 adet civarı üretim yapıyoruz. Aynı şekilde uygun koşullar altında, Eczacı İlknur Sönmez gözetiminde günlük 150 litre civarı dezenfektan üretiyoruz. Dezenfekte işlemlerimizi meydan, ana yollar ve sokaklarda da yapıyoruz.
3 tanker ve 1 su jetiyle günlük 23 Ton dezenfektanlı su ile ilçe merkezimiz başta olmak üzere, 35 mahallemizdeki tüm meydanları, ana caddeleri yıkıyoruz" şeklinde konuştu.

Zeynep Vural

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER