TSK'de 'Balyoz' etkisi

TSK'de 'Balyoz' etkisi
Ağustos ayındaki YAŞ toplantısında Hava Kuvvetleri'ne atama krizi çıkabilir. 2013 yılında Deniz Kuvvetleri Komutanı olabilecek tek isim olarak Koramiral Güner kaldı.
Balyoz davasındaki tutuklamalar, TSK’nin gelecek yıllardaki komuta kademesini derinden etkileyecek. Balyoz Davası kapsamında tutuklanan Korgeneral Korkut Özarslan 2017 yılında Genelkurmay Başkanı olma şansını yitirirken; 2013 yılında Deniz Kuvvetleri Komutanı olabilecek tek isim olarak Koramiral Nusret Güner kaldı. Bu yılki YAŞ’ta Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na gelecek olan Donanma Komutanı Oramiral Emin Murat Bilgel’i de Balyoz davasındaki bilirkişi raporu zorlayacak. Raporda, Donanma Komutanlığı’ndaki güvenlik açığına dikkat çekilmişti. Teamüllere göre bu yıl Hava Kuvvetleri Komutanlığı’na atanması beklenen Orgeneral Bilgin Balanlı’nın ismi Balyoz davasının ek klasörlerine girmişti. Hükümetin Balanlı’ya karşı çıkması durumunda Hava Kuvvetleri Komutanlığı atamasında da kriz yaşanabilir.

Ağustos ayı Yüksek Askeri Şûra toplantısı sırasında Deniz Kuvvetleri Komutanlığı ile Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nda kan değişimi yaşanacak. Bu yılki şûrada Balyoz davası nedeniyle Deniz Kuvvetleri’nin önümüzdeki iki dönem komutanları belli olacak. Olağanüstü bir durum yaşanmaması durumunda, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Uğur Yiğit, koltuğunu Donanma Komutanı Oramiral Emin Murat Bilgel’e devredecek. Bilgel, 2013 yılında ise koltuğunu bu yıl oramiralliğe terfi edecek Koramiral Nusret Güner’e bırakacak. Bu yılki şurada terfi sırasında bulunan Koramiral Mehmet Otuzbiroğlu, Balyoz Davası kapsamında tutuklandığı için terfi şansını yitirdi ve Koramiral Güner terfi ederek Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na gelecek tek isim olarak kaldı.

Hava’da atama krizi

Teammüllere göre, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Aksay ise görevini, Harp Akademileri Komutanı Orgeneral Bilgin Balanlı’ya teslim edecek. Balanlı’nın ismi Donanma Komutanlığı’nda yapılan son aramalar sonrasında Balyoz Darbe Planı davasının ek klasörlerine girmişti. Hükümetin söz konusu durum nedeniyle geçen YAŞ’ta olduğu gibi Türk Silahlı Kuvvetleri’nden gelecek atama tekliflerine olumlu bakıp bakmayacağı merakla bekleniyor. Hükümet, “İnternet Andıcı” nedeniyle 1. Ordu Komutanı Orgeneral Hasan Iğsız’ın Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na atanmasına karşı çıkmıştı. Hükümetin, Balanlı’nın atamasına karşı çıkması durumunda, bu yıl orgeneralliğe yükselecek isim otomatikman Hava Kuvvetleri Komutanı olacak ve 4 yıl bu görevi yerine getirebilecek.

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na gelmesi beklenen Oramiral Bilgel’i ise Donanma Komutanlığı’nda yapılan arama sonrasında hazırlanan askeri bilirkişi raporunun zorlayabileceği belirtiliyor. Raporda, Donanma Komutanlığı’ndaki güvenlik açığına dikkat çekilmişti.

Terfi edemeyecekler

Türk Silahlı Kuvvetleri Personel Kanunu’na göre, haklarında açılan dava kapsamında tutuklananlar, daha sonra salıverilseler dahi terfi edemiyorlar. Bu yüzden bu seneki şûrada terfi sırasında bulunan 10 ismin bu şansını yitirdiği değerlendiriliyor. Korgeneral Nejat Bek, Korgeneral Korkut Özarslan, Koramiral Mehmet Otuzbiroğlu, Tümgeneral Abdullah Dalay, Tümgeneral Salim Erkal Bektaş, Tümgeneral Ahmet Yavuz, Tümgeneral İhsan Balabanlı, Tuğamiral Ahmet Türkmen, Tuğgeneral Kasım Erdem ve Tuğgeneral Ali Aydın 2011’de terfi şansını kaybeden isimler oldu.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.