Türk işçiler yaşananları anlattı

Türk işçiler yaşananları anlattı
Türk vatandaşları, can güvenlikleri nedeniyle Libya'yı terk etmeye başladı.
Dün akşam 20:05’de THY’nin TK-650 sefer sayılı uçağıyla 1 saat 15 dakika gecikmeli olarak Libya’nın Bingazi şehrinden çoğunluğu Türklerden oluşan yaklaşık 90 kişi Türkiye’ye geldi.

Atatürk Havalimanı’nda konuşan Türk vatandaşlar Bingazi’de can güvenliğinin kalmadığını bütün şantiyelerin yağmalandığını söyledi.

Bir Türk şirketine ait şantiyede mühendis olarak çalışan Yaman Atatuş, son 24 saatte yaşadıklarını “Bizim orada üç şantiyemiz var. Üniversite ve konut şantiyelerimiz yakıldı. Binlerce konut yapılıyordu onların hepsi işgal edildi. Hiçbir iş makinemiz kalmadı. Baraj inşaatımız olduğu gibi yakıldı" şeklinde ifade etti.

"ÇALIŞTIĞIMIZ ŞANTİYEYİ TALAN EDİP YAKTILAR"
Bingazi’ye 300 kilometre uzaklıkta yaklaşık bine yakın Türk vatandaşının çalıştığı Derna şehrinde Arsel adlı bir şirkete ait şantiyede çalışan Yaman Atatuş yağmanlanın olduğu kendi şantiyesinden yaşanılanları şu şekilde anlattı:

“Son 24 saatimiz sorunlu ve sıkıntılı geçti. Cuma sabahı saat 11’e kadar herhangi bir sorun yoktu. Cuma namazı sonrası göstericiler toplanarak polis ve askeri tesislere saldırdı. Bizim bulunduğumuz yerde 4 Türk firması var. Bütün şantiyeleri yakıp yıktılar. Aksam 8 gibi de bizim şantiyemize geldiler. Önce bir talan oldu. Ellerine ne geçirdilerse aldılar. Bizim üzerimizi de saldırdılar ancak biz karşılık vermeyince herhangi bir yaralanan olmadı. Bir arbebe yaşanmadı. Daha sonrada her yeri ateşe verdiler. Bulunduğumuz şehirde kendi imkanlarımızla tuttuğumuz bir villaya sığındık. Orada yaşayan Türkler arasında yaralı olduğunu duymadık hepimiz birbirimizle haberleşiyoruz. Şimdi orada kalanlar çok zor şartlar altındalar. Kalacakları hiçbir yerleri yok. Bir Türk firmasının 450 çalışanı aileleri ile birlikte dışarıda kalıyorlar. Bizim çalıştığımız şirkete ait bütün tesisler yakıldı. Sokağa çıkma yasağı var ama yollar güvenli değil havalimanlarına ulaşımda da büyük bir problem var. Biz tanıdığımız Libyalıların koruması altında kendi olanaklarımızla havalimanına ulaştık."

CAN GÜVENLİĞİ TEHLİKEDE OLAN TÜRKLER BİNGAZİ HAVALİMANI’NA AKIN ETTİLER
Bingazi Havalimanı’nda çok sayıda Türk vatandaşının olduğunu söyleyen Atatuş, “Tekrar geri dönmeyi düşünüyor musunuz?" şeklindeki soruya, “Can güvenliği olmayan yerde çalışmak doğru değil, şimdilik geri dönmeyi düşünmüyoruz. Bingazi Havalimanı şu anda çok korkunç durumda. Türkler başta olmak üzere yabancılar kaçmak için havalimanında bekliyor. Kendi firmamızda çalışan İtalyan personelini de Türkiye’ye getirdik. Halen havalimanında bekleyen arkadaşlarımız var.

Bir arkadaşını ziyaret için üç gün önce Bingazi’ye giden Avukat Bülent Turan ise her şeyin normal bir şekilde devam ederken birden ortalığın karıştığını anlatarak “Asıl sıkıntı sabaha karşı oldu. Bir çok insan kaçmak zorunda kaldı. Havalimanında büyük bir kargaşa var. Herkes Türkiye’ye dönmek istiyor.Türkiye’ye dönmek isteyenlerin uçak talebi var. Konsolosluk yetkilileri havalimanlarında vatandaşlarla ilgileniyor." dedi.

Öte yandan Türk Dışişleri Bakanlığı tarafından tahliye edilecek Türk vatandaşları için bu ülkeye gönderilmesi planlanan iki uçaktan TK-1996 sefer sayılı uçağın gerekli izinlerin alınmasından sonra bu gece yarısı 02.30 sularında Bingazi’ye hareket edeceği diğer uçağın ise yarın gideceği öğrenildi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.