Türkiye'yi geziyorlar

Türkiye'yi geziyorlar
Hizbullah yöneticilerinin adli kontrol için imzaya gitmemelerinin altında yatan nedenin öldürülen örgüt üyelerinin ailelerine taziye ziyareti olduğu ortaya çıktı
Tartışmalı tahliyelerinin ardından adli kontrol için imzaya gitmeyen Hizbullah’ın askeri kanat sorumlusu Edip Gümüş ile Cemal Tutar’ın “Türkiye turu” yaptıkları ortaya çıktı. Gümüş ve Tutar’ın örgütün çatışmalarda öldürülen üyelerinin ailelerini “teskin etme ve gönül hoşlukları” için bu geziye çıktıklarını söyleyen Mustazaf-Der Başkanı Hüseyin Yılmaz, derin devletin Hizbullah ile PKK’yi bölgede çatıştırmak istediğini öne sürdü. Mevzuat uyarınca adli kontrol sistemine alınan kişilerin bildirdikleri adresi terk etmemeleri gerekiyor.

Hizbullah davasından cezaevine girip çıkanlar ile bu camiadan kişilerin bir araya geldiği Mustazaf-Der Başkanı ve sanıkların avukatı Hüseyin Yılmaz, örgütün “yol haritasını” ve bölgede istenenleri anlattı.

Örgüt yöneticilerinden Edip Gümüş ve Cemal Tutar’ın tahliyelerin ardından karakola giderek, adli kontrol kapsamında imza vermemeleri firar kuşkusunu gündeme getirmişti. Ancak, Gümüş ve Tutar’ın imza atmaya gitmelerinin altında yatan nedenin firar olmayıp, “Türkiye genelinde çıktıkları taziye ziyaretleri” olduğu anlaşıldı. Hüseyin Yılmaz, ziyaretlerin kapsamının tahliye olanların cezaevinde kaldıkları süre içerisinde “PKK, devlet ve polislerin öldürdüğü” örgüt üyelerinin ailelerine yönelik olduğuna dikkat çekti. Yılmaz, “1999’da gözaltında öldürülen Cemal Uçar gibi ve diğer öldürülenlerin ailelerini teskin etme, gönül hoşluğu, ‘biz geldik’ ziyaretleri olarak biliyoruz. Hastalık nedenleriyle ölenlerin aileleri de var. Cezaevinde olduklarından gidemedikleri için. Yoksa bu da farklı algılanmamalı” dedi.

Kent dışına çıkmamaları gerekiyor

Edip Gümüş, Cemal Tutar’ın da aralarında bulunduğu örgüt yöneticileri adli kontrol koşuluyla tahliye edilirlerken adres olarak Diyarbakır’ı bildirmişlerdi. Mevzuat uyarınca, adli kontrol kapsamına alınan kişilerin belirlenen kent dışına çıkmaları da mümkün değil.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.