Dünyayı kurtaran çocuktan çevre dersi

Dünyayı kurtaran çocuktan çevre dersi
Çocuklar için yapılacak her şeyin çok büyük bir özen ve sorumluluk duygusuyla yapılması gerektiğine inanan, Türkiye'de bu alanda verilen en önemli ödüllerden; "Kültür Bakanlığı Büyük Ödülü" nü almış olan Tiyatro Yeniden; “Dünyayı Kurtaran Çocuk” adlı oyun
Yüzlerce çocuğun izlediği ve Dersu Yavuz Altun’un yazıp yönettiği müzikli tek perdelik oyun,  Küçükçekmece Belediyesi Halkalı Kültür ve Sanat Merkezi’nde sahnelendi. “Dünyayı Kurtaran Çocuk” adlı çocuk oyunu, bilimsel bilgilerin ışığında, çocuklarımıza geri dönüşümün önemini anlatmak, çevre duyarlılığı kazandırmak amacıyla projelendirildi.  Tiyatronun eğlendirici diliyle, fantastik bir masal tadında anlatılan oyun çocuklar kadar büyüklerinde ilgisini çekerken gösteri boyunca alkış sesleri hiç susmadı.


HAYAT AĞACI KURTULUNCA

 Gerçekçi bir dekor ve kostümlerle sahnelenen oyunun konusu ise şöyle;

“Hayat Ağacı”; Kökleriyle tüm dünyaya yaşam sevinci dağıtan fantastik bir ağaçtır. Güzelliğiyle görenleri büyüleyen, hasta kuşların dallarında iyileştiği, kelebek ve arıların dallarında uçuştuğu bir ağaç. Ama birileri bu ağacın varlığından rahatsızdır. Gökyüzünü ele geçirmeye çalışan Bay Beton ve adamları buldukları tüm çöpleri ( Pet şise, Teneke Kutu, Kağıt Kutu, Cam Şişe vb.) bu ağacın köklerine yollamaya başlarlar. Böylece ağacın kökleri nefessiz kalacak ve çürüyüp yok olacaktır. Ama bu ağacı canlarından çok seven çocuklar buna izin vermeyerek Hayat Ağacı’nı Bay Beton’un elinden kurtarır.

 

Müziklerini Cem Ulu ve Burak Cambel’in, dekorunu Ferit Özen’in, ışık efektlerini ise  Baransel Gürdoy’un üstlendiği oyunda, Çağlar Tüfekçi, Öze Solak, Emre Saka, Hasret Canan Tutuş ve Cenan Çamyurdu rol aldı.

 


HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.